A Szent Koronával 1944 novemberében az ezeréves magyar állam menekült az üldözői elől és lelt ideiglenes menedékhelyre Veszprémben - mondta Navracsics Tibor csütörtökön Veszprémben, a Szent Korona Emlékhely koszorúzási ünnepségén. |
A miniszterelnök-helyettes, a város fideszes országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, hogy 1944. november 6-án Veszprémbe menekítették a koronaőrök a Szent Koronát, s egy hónapon át az úgynevezett Sziklában (honvédségi betonbunkerben) őrizték. (A Szent Korona Emlékhelyet 2010. november 5-én avatták fel a "Sziklánál".)
Navracsics Tibor rámutatott: azon a háborús őszön is - miként az sokszor előfordult a magyar történelemben - a magyar államiság "két pogány elől menekülve keresett menedékhelyet magának". Hangsúlyozta, hogy a Szent Korona mindig is több volt a magyar emberek számára, mint uralkodói jelvény.
"A Szent Korona a magyar államiság, a magyar nemzet, az uralkodó és a politikai közösség egységének a szimbóluma volt" - mondta a politikus, rámutatva, hogy a koronával együtt "a magyar politikai közösség, a magyar nemzet is menekült".
Két pogány között, hiszen - miként fogalmazott - "akkor azoknak, akik a Szent Koronában hittek, majdnem mindegy volt, hogy nemzetiszocialista, nyilaskeresztes vagy kommunista, minden esetre nem keresztény és nem demokrata volt az, aki üldözte a koronát".
Akik viszont menekítették a koronát, "keresztények voltak és demokraták", s nem csak a koronában hittek, de hittek abban is, hogy "a magyar nemzetnek jövője van" - hangsúlyozta Navracsics Tibor, hozzátéve: hiszen csak ezáltal nyert értelmet a korona menekítése.
Nem eldugták a koronát, hanem "jobb időszakokra próbálták menekíteni" - mondta. Hozzátette: hittek abban, hogy a magyar nemzetnek jövője van, s "hittek abban, hogy az akkor már vereségre ítéltetett nemzeti szocializmus és a győzelemre ítéltetett nemzetközi szocializmus halálos fojtogatása egyszer véget ér". Mint mondta: hittek abban, hogy a magyar nemzet túl fogja élni ezeket a vészterhes időket is, s "akár csak a Szent Korona visszatér a hazájába, úgy a magyar nemzetbe is visszatér a valós életerő, a szabadság, a szabad választás öröme".
Navracsics Tibor utalt arra is, hogy a Szent Korona Veszprémben "sosem volt vendég", hanem "itthon volt". Emlékeztetett arra, hogy a veszprémvölgyi apácák hímezték a koronázási palástot, s történelmünk során a magyar állam egyik központja volt a királynék városa.
A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta azt is, hogy ma már belátható közelségben "nincsen egyetlen pogány sem, aki a magyar nemzet életerejét fenyegetné". "A magunk urai vagyunk, rajtunk múlik, hogy mit tudunk kezdeni a sorsunkkal, mivé tudjuk változtatni a jövőnket, tudunk-e élni a szabadsággal, a szabad választással, és tudunk-e erőt meríteni a Szent Koronából" - mondta Navracsics Tibor.
A Szent Korona Emlékhelynél koszorút helyezett el Navracsics Tibor, Kovács Zoltán, Veszprém megye kormánymegbízottja, a városi és a megyei önkormányzat, valamint a Magyar Honvédség képviselői.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése