2011. november 22., kedd

Magyarország a piacról kívánja finanszírozni kiadásait


2012-ben is marad az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) melynek mértéke 30 helyett 37 százalék lesz- mondta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján. Ugyanitt beszélt arról is: az új választójogi törvényt érintő javaslat értelmében az Országgyűlés létszámát 199 főben állapítanák meg; 106 képviselő egyéni körzetből, 93 országos listáról kerülhetne be a parlamentbe. Továbbá a politikus szólt arról is, hogy egy, a Fidesz által kezdeményezett javaslat kimondaná, hogy a Magyar Szocialista Párt jogutódja a Magyar Szocialista Munkáspártnak. A frakcióvezető újságírói kérdésre megerősítette, hogy a Fidesz-frakció bizalma rendületlen Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter iránt.

Lázár János elmondta, a frakciócsoport hétfőn lezárta a 2012-es adótörvényekhez benyújtott zárószavazás előtti módosító indítványok vitáját, így az Országgyűlés még ma elfogadhatja a 2012-es végleges adótörvényeket. 2012. január 1-től marad az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), mértéke 30-ról 37 százalékra emelkedik – jelentette be a Fidesz frakcióvezetője, hozzáfűzve, erről módosító indítványt nyújtottak be Rogán Antallal, amit reményei szerint támogatni fog az Országgyűlés. Lázár megemlítette, hétfőn döntenek az önkormányzati törvényhez benyújtott módosító indítványokról.


A frakcióvezető arról is beszélt, 2011. december 31-ig az Országgyűlésnek el kell fogadnia azt az átmeneti törvényjavaslatot mely alapján 2012. január 1-től hatályba léphet az új alaptörvény.

"Ez egy végső lezárása a magunk mögött hagyott XX. századnak"

Kifejtette, az átmeneti törvényjavaslat kimondja, hogy a Magyar Szocialista Munkáspártot (MSZMP) felelősség terheli mint bűnös szervezetet azoknak a bűncselekményeknek az elkövetéséért, amelyeket 1956 és az 1990.május 2. közötti időszakban történtek. Lázár János felidézte, erről múlt hét pénteken ötpárti egyeztetést is tartottak, amelyre az MSZP delegációja nem jött el. Úgy folytatta, az egyeztetésen az ellenzéki erők elviekben nem ellenezték, hogy a kommunista rendszerről az Alaptörvény hatályba lépésével párhuzamosan egy lezáró dokumentumot fogadjanak el, amely kimondja: az imént említett időszakban történt kommunista rémtettek nem évülnek el és az MSZMP egykori vezetőinek viselniük kell a politikai és a jogi felelősséget tetteikért.


Lázár János az Alkotmánybíróság 1990-es vonatkozó döntésére utalva kifejtette: a Magyar Szocialista Párt jogutódja a Magyar Szocialista Munkáspártnak. Hozzátette: ha vagyonában utódja egy párt a másiknak, akkor felelősségében is jogutódja, így a kommunista rendszer bűneiért a Magyar Szocialista Párt is, mint utódpárt, felelősséggel tartozik. Ennek a kinyilvánításáról szól az a dokumentum, amit a Fidesz elfogadásra javasol – mutatott rá.

Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy a politikai vagy jogi felelősséget az MSZMP vezetőire terheli a javaslat. „Ők azok, akiknek a nyugdíját fölül kell vizsgálni, és akik – ha részt vettek az 56 utáni megtorlásokban - "jogi felelősséggel is tartoznak” – emelte ki a Fidesz frakcióvezetője.

Tiszta lelkiismerettel nem tudunk tovább lépni, ha nem teszünk pontot a múltra. Ez egy végső lezárása a magunk mögött hagyott XX. századnak – fogalmazott az előző gondolat kapcsán Lázár János.


Azt is elmondta, az átmeneti törvény rendelkezik olyan pragmatikus kérdésekről is, amelyek a törvény hatályba lépésével vannak összefüggésben, ilyen például a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács sorsa. Az átmeneti törvény egyértelművé teszi: mindkét szervezet megszűnik, a két szervezet együttes jogutódja az Országos Bírói Hivatal és a Kúria, amely szervezetek elnökeit még év vége előtt meg kell választania a parlamentnek. A törvényjavaslat foglalkozik az Országos adatvédelmi Hivatal sorsával is és más részletkérdéseket is rendez – fűzte hozzá Lázár János.

Egy aránytalan rendszer fog megszűnni

Kiemelte: a választójogi törvény kapcsán azt a döntést hozták, hogy mellékletként a 106 választókörzetbe tartozó településekre javaslatot tesznek az Országgyűlésnek, melynek létszámát 199 főben állapítanák meg. Vegyes választási rendszerre tesznek javaslatot, amelyben 106-an egyéni körzetből, 93-an országos listáról kerülhetnek be a parlamentbe – húzta alá a Fidesz frakcióvezetője.


A választójogi törvény tervezetével kapcsolatban kifejtette: az Ab kötelezi az országgyűlést arra, hogy 2011-ben alkossa meg azt a törvényt, amely az új választókerületeket meghatározza, - az Ab döntése értelmében – a választókerületeknek arányosaknak, és a történelmi hagyományokra tekintettel kell lenniük. Összegzésében Lázár kiemelte: ma van olyan körzet, amely négyszer nagyobb, mint egy másik, tehát egészen biztos, hogy egy aránytalan rendszer fog megszűnni.

A határon túli magyar állampolgárok szavazati jogával kapcsolatban a frakcióvezető elmondta: ha bekerülnek a magyar választási névjegyzékbe, akkor ők országos listára adhatnak le szavazatot. Ugyanakkor kételyének is hangot adott Lázár, hogy kiállja-e az alkotmányosság próbáját a törvény e passzusa, ugyanis van olyan alkotmányjogi megközelítés, mely szerint választó és választó között nem lehet különbséget tenni. Ennek ellenére Lázár úgy vélekedett, hogy a politikai bölcsesség és az ország jelenlegi társadalmi viszonyai indokolják ezt a megoldást.


Matolcsy támogatottsága százszázalékos a Fidesz képviselőcsoportján belül

A körvonalazódó IMF-megállapodásról szólva Lázár János elmondta: képviselőtársai álláspontja teljesen egyértelmű volt; ha 2010-ben elfogadjuk a valutaalap ajánlatát, akkor nincs bankadó, ágazati különadó, hanem a gyermeket vállalóknak és a nyugdíjasoknak kellett volna több adót fizetniük. Az, hogy akkor nem köttetett megállapodás, az a társadalom számára kedvező volt, az akkori feltételek elfogadhatatlanok voltak – fogalmazott a politikus.

A világ azonban jelenleg olyan helyzetben van, hogy Magyarország nem engedheti meg, hogy ne hallgasson meg egy olyan garanciális ajánlatot, amely a 2012-es – egyelőre beláthatatlan -, európai gazdasági helyzetben az ország számára többletgaranciát jelent – emelte ki Lázár. Hozzátette: mindenkinek jól felfogott érdeke, hogy hazánkban gazdasági növekedés legyen, és egy 1 százalék körüli növekedés biztonságosabban tartható, ha van egy garanciális védőernyő.

Kérdésre válaszolva ennek kapcsán a frakcióvezető beszélt arról is; az, hogy Magyarország ilyen körülmények között másfél évig a piacról finanszírozta magát abszolút sikertörténet, ahhoz képest, hogy a többi európai ország hogyan „csuklott össze”. Hozzátette: hazánk továbbra is a piacról kívánja finanszírozni kiadásait. Egy másik újságírói felvetésre reagálva leszögezte: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter támogatottsága százszázalékos a Fidesz képviselőcsoportján belül.


Lázár János leszögezte, nincs miért magyarázkodnia a kormánynak, azok a megoldások, amelyek az elmúlt másfél évben alkalmazott, kivétel nélkül felkeltették az érdeklődést Európában. Kitért rá, az olaszok nemrég különadót vezettek be az energiaszektorra, a bankadót tucatnyi ország vezette be, abban pedig egyetértenek az elemzők, hogy a magyar polgárokat ki kell hozni devizahiteles eladósodottságból.

A frakcióvezető idézte Orbán Viktor miniszterelnök szavait, aki szerint a gazdasági növekedés fenntartása érdekében minden szükséges intézkedést meg kell tenni. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt a feladatot kapta a költségvetés benyújtásakor, hogy a növekedéshez szükséges lépéseket tegye meg; ennek jegyében egy új típusú, speciális megállapodás előkészítése zajlik az IMF-fel, ami az ország pénzügyi stabilitását szolgáló garanciális elemek fontos részét képezi – tette hozzá Lázár János.

(fidesz.hu)

Nincsenek megjegyzések: