Martonyi János külügyminiszter a magyar EU–elnökség sikeréhez való kiemelkedő hozzájárulásuk elismeréseként a köztársasági elnök nevében kitüntetéseket adott át szombaton a Parlamentben külföldi politikusoknak, főtisztviselőknek. |
Laurent Wauquiez, francia felsőoktatási és kutatási miniszter és Olivier Chastel belga fejlesztési, együttműködési és Európa-ügyi miniszter a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal, Pierre de Boissieu, az Európai Unió Tanácsa volt főtitkára, Diego López Garrido az európai ügyek spanyol államtitkára és Jim Cloos az Európai Unió Tanácsa főtitkárságának főigazgató-helyettese pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést kapta.
Martonyi János ünnepi beszédében azt mondta, hogy a kemény munka, a szolidaritás, a barátság, a felelősségvállalás, az együvé tartozás értékeit lehet ünnepelni, mindazt, amiről szavai szerint az „európai álom” is szól. A magyar elnökség mottója, az Erős Európa éppen a mai válság idején válik még inkább követendő céllá. A magyar elnökség közelebb akarta vinni Magyarországot az Európai Unióhoz, és szándéka volt, hogy Európa is közelebb kerüljön Magyarországhoz, ami utólag visszatekintve sikeresnek mondható - fogalmazott a külügyminiszter.
A szombaton kitüntetett külföldi politikusok, főtisztviselők hozzájárultak szakértői munkájukkal a spanyol-belga-magyar trió sikeréhez.
Laurent Wauquiez a kitüntetést átvéve méltatta magyar partnerei szakértelmét, Martonyi Jánost pedig kiemelkedő európai személyiségként jellemezte, aki „félelmetes pontossággal érzékeli és képviseli mindazokat az értékeket, amelyeket a kereszténydemokrácia Európa számára hozott”. Európa jövője ma azon múlik, hogy „mi nyugatiak és keletiek mennyire tudunk együttműködni” – mondta a francia miniszter, aki befejezésül magyarul idézte Petőfit: „Most vagy soha”.
Diego López Garrido Magyarországgal, a Honvéddel, Puskás Ferenccel kapcsolatos személyes élményeinek felidézése után a magyar elnökség prioritásainak sikerét méltatta. A gazdasági kormányzás, az integrált energiapiac, a romastratégia, a Duna-stratégia elfogadása, a horvát uniós csatlakozás tető alá hozása „bizonyították, hogy Magyarország elkötelezett az Európai Unió ügye mellett” – mondta a spanyol politikus, aki ezek után hosszan idézett Márai Sándortól.
Jim Cloos magyarul elmondott beszédének fő gondolata az volt, hogy a válságos, nehéz korban, amelyben élünk „szükségünk van józan eszünkre”. Olivier Chastel és Pierre de Boissieu nem tudott megjelenni az átadási ünnepségen, ők később kapják meg kitüntetésüket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése