Bánffy György példát mutatott küzdeni tudásból, szorgalomból és emberszeretetből – emelte ki Láng Zsolt, a második kerület polgármestere a színművészről elnevezett emlékpark avató ünnepségén, szombaton. A rendezvényen készült képeink itt megtekinhetők. |
Láng Zsolt beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy november 13-a az idei évtől kettős ünnep: a magyar nyelv napja, és ekkor ünnepeljük Klebelsberg Kunó születésnapját is. Ma, egy nappal e nevezetes dátum előtt, november 12-én egy olyan emberről nevezünk el egy parkot, aki egész életében a magyar kultúráért és a magyar nyelvért, a magyar nemzet értékeiért tevékenykedett – hangsúlyozta a II. kerület polgármestere Bánffy György színművésznek, a kerület díszpolgárának életútját felidézve. Mint mondta, olyan művészről és olyan emberről nevezik el a nemrég megépített parkot, aki mindenkor magával ragadta hallgatóit, és „a magyar nyelv megszállottja volt”.
|
Több mint fél évszázados művészi útján tanyasi könyvtárakban, vidéki iskolákban, gyári önképző körökben, egyetemi előadótermekben és a határon túli színházakban egyaránt megfordult. Meggyőződéssel vallotta, hogy a szép magyar nyelv és a magyar irodalom az egyik olyan pillér, ami ezer éve megtartja nemzetünket – méltatta Láng Zsolt Bánffy György életútját.
A fideszes politikus kiemelte, a színész egész életében nyíltan vállalta nézeteit. 1956-os szerepvállalása után több éves szilenciumra ítélték, és vidéken folytathatta csak pályáját, de ekkor is példát mutatott küzdeni tudásból, szorgalomból és emberszeretetből – emlékeztetett.
|
Mától ez a szép zöld, több mint 8000 négyzetméteres terület Bánffy Györgyről kapja a nevét – jelentette ki Láng Zsolt, hozzátéve: az elnevezésről a hidegkúti polgárok javaslata alapján döntöttek, így a Hidegkút kapuja ezentúl a színész nevét viselheti. Úgy fogalmazott, a színművész „ezer szállal kötődött a városrészhez, a Hidegkúti Polgári Körök Szövetségének tiszteletbeli elnökeként közösséget szervezett, a rendezvények elmaradhatatlan résztvevője és felszólalója volt”. Mint mondta, Bánffy György tekintélyének is köszönhető, hogy a magyar szellemi és kulturális élet legkiválóbb előadóit és művészeit sikerül évről-évre megnyerni, hogy fellépésükkel támogassák a máriaremetei bazilika belső terének felújítását.
|
Ne felejtsük el, hogy Bánffy György közéleti ember is volt: részese a rendszerváltás idején a magyar Országgyűlésnek; nagyhatású felszólalása 1989 őszén a parlament feloszlatásáról szólt, és az új választások kiírásával örökre helyet kapott az újkori história lapjain – szögezte le Láng Zsolt.
Az elnevezés méltó és szép emlék egy olyan ember előtt, aki sokat adott az országnak és szűkebb pátriájának – jelentette ki, hozzáfűzve: „mi, második kerületiek, haláláig érezhettük pártfogó figyelmét”. Mától park őrzi Bánffy György emlékét, hitét, nyitottságát, lelkesedését, utolérhetetlen humorát és ízes beszédét – hangsúlyozta a fideszes polgármester. Úgy fogalmazott, a művész neve örökre megkerülhetetlen, valahányszor a színházról, nemzeti érzésről, etikus politizálásról vagy a magyar nyelvről esik szó.
|
Láng Zsolt arra kérte az embereket, őrizzék „e nagyszerű ember alakját és tetteit azzal, hogy szeretik, és otthonuk részének tekintik e szép parkot a jövőben, ami mától Bánffy György nevét viseli”.
Az ünnepség végén Láng Zsolt és Sátory Tilda, a művész özvegye felavatták a parkban elhelyezett emléktáblát.
A rendezvényen megjelent Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége, valamint Mádl Dalma, Mádl Ferenc köztársasági elnök özvegye is.
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése