Az ipari termelés volumene augusztushoz képest 3,9 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított adatok szerint szeptemberben. Az előző év azonos időszakához viszonyítva 3,0 százalékkal nőtt a munkanaphatástól megtisztított index és a kiigazítatlan index szerint egyaránt. |
Az év első kilenc hónapjában 6,2 százalékkal nőtt a termelés az előző év azonos időszakával összehasonlítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatok alapján kedden. Az előző hónaphoz viszonyított jelentős növekedés ellenére - az export kereslet alakulásával összefüggésben - az ipari termelés bővülése továbbra is alacsony - olvasható a KSH előzetes jelentésében. Az ipari kibocsátás augusztusban a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, a munkanaphatással kiigazítva pedig 0,4 százalékkal mérséklődött tavaly augusztussal összevetve. Kiigazítatlan adatok szerint 4,5 százalékos volt az ipari termelés éves növekedése augusztusban, az év első nyolc hónapjában pedig 6,7 százalékkal volt nagyobb az ipar teljesítménye, mint az előző év azonos időszakában. A részletes szeptemberi adatokat november 15-én közli a KSH.
Elemzők: pozitív jel az ipari termelés bővülése
A június-júliusi megtorpanás után kedvező jelként értékeli az ipari termelés szeptemberi bővülését a Takarékbank és a Raiffeisen elemzője, akik szerint idén átlagosan körülbelül 5,5 százalékkal emelkedhet az ipari termelés.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában hangsúlyozza, hogy a várakozásokat jóval felülmúlta az ipari termelés szeptemberi növekedése. Hozzáfűzte, hogy az ipari új megrendelések és a rendelésállomány augusztusi megugrása, illetve az szeptemberi beszerzési menedzser index is javulást vetített előre. Úgy vélekedett ugyanakkor, hogy a következő hónapokban a külső kereslet jelentős lassulása miatt gyenge teljesítményt nyújthat az ipar, azonban decemberben bázishatás miatt jelentős megugrás várható. A július-szeptemberi ipari adatok alapján feltételezhető, hogy a harmadik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) növekedést mutathat az előző negyedévhez képes. 2012-ben a Mercedes üzem termelésbe állása, az év vége felé pedig az Opel termelésének felfutása adhat lökést az ipari termelésnek - hangsúlyozta Suppan Gergely. Előrejelzése szerint idén az ipari termelés növekedése 5,5-6 százalék között lehet, míg jövőre 6-6,5 százalékra gyorsulhat.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője az MTI-nek elmondta: kedvező, hogy éves szinten is bővült az ipari termelés, bár az év eleji és tavalyi dinamika, amely elsősorban a feldolgozóipari export által húzott gazdasági növekedést jellemezte, az év közepétől megállt. Hozzátette: a friss adatokból ugyanakkor úgy tűnik, hogy a június-júliusi hirtelen megtorpanás után augusztus-szeptemberben kis visszakapaszkodás volt, az export is bővült. Ez a trend az év végéig fennmaradhat, de nem várható a növekedés felgyorsulása - vélekedett Török Zoltán. Kiemelte, hogy várakozásai szerint 2012 elején ismét stagnálás, sőt visszaesés következhet, elsősorban a külső negatív körülmények hatására, ez pedig a magyar gazdasági teljesítményre is rányomja majd a bélyegét. Kifejtette: az elmúlt öt évben alapvetően a feldolgozóipari export határozta meg a gazdasági növekedést. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a szeptemberi adatban már kissé benne van a forint gyengülésének hatása, ez a következő hónapokban még erőteljesebben látszani fog. Nagy kérdés, hogy a gyenge forint árfolyam mennyiben tudja segíteni a magyar kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) exportteljesítményét, és ezzel termelését - mondta. A szakértő elmondta: az ipari termelés idén éves átlagban 5,5 százalékkal bővülhet, jövőre pedig stagnálhat.
Londoni elemzők: javíthat a magyar GDP-várakozásokon az erős ipari adat
Javíthat a magyar gazdaság idei növekedési ütemére szóló előrejelzéseken a vártnál számottevően jobb szeptemberi ipari termelési adatsor - közölték a számok keddi ismertetése utáni kommentárjukban londoni felzárkózó piaci elemzők. A JP Morgan bankcsoport citybeli közgazdászai "meglepően erőteljesnek" nevezték a havi összevetésben, szezonális kiigazítással mért 3,9 százalékos szeptemberi ipari termelésnövekményt, felidézve, hogy a ház saját előzetes becslése mindössze 0,2 százalékos havi bővülést valószínűsített a harmadik negyedév utolsó hónapjára. A cég szakértői közölték, hogy számítási modelljük a szeptemberi adat figyelembevételével most 0,25 százalékos negyedéves GDP-növekedésre utal a harmadik negyedévben, jóllehet a JP Morgan eddigi prognózisában arra a három hónapra stagnálás szerepelt. A ház szerint a "vártnál erősebbnek tűnő" harmadik negyedév nyomán immár "felfelé ható kockázatok" érvényesülnek a cég idei egész évi magyar GDP-előrejelzésére, amely jelenleg 1,2 százalékos éves növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése