2011. november 8., kedd

Giró-Szász: Az eva egy célcsoportot preferált


Fontos döntések előtt áll hétfőn az országgyűlés: az egyik legvitatottabb téma az eva megszüntetése. Giró-Szász András kormányszóvivő az m1 Ma reggel című műsorában elmondta, a kormány támogatja az egyéni módosító indítványt az eva megszüntetéséről, mivel a kormány adópolitikájába beleillik ez az adóegyszerűsítés.

„Az eva a vállalkozói szektor számára ugyanaz volt, mint az adójóváírás a személyi jövedelemadót fizetők számára; egy kedvezmény volt, amely egy célcsoportot preferált az általános szabályhoz képest” – emelte ki. A kormány most ezt az általános szabályt terjesztené ki mindenkire.



Giró-Szász András az m1 Ma reggel című műsorában

Az eva bevezetésekor más volt a vállalkozások adókörnyezete a kormányszóvivő szerint – 19 százalékos nyereségadót és magas, 30 százalék körüli osztalékadót kellett fizetniük. Kifejtette, a kormány könnyítette a kis- és középvállalkozók helyzetét, hiszen tíz százalékban mérsékelte egy jelentős összeg alatt a nyereségadót. A 16 százalékos személyi jövedelemadó-kulcsot kiterjesztette az osztalékadóra is, így most ez is 16 százalék.

Véleménye szerint ez oly mértékben mérsékli a vállalkozások terheit, hogy ennek köszönhetően is támogatják az eva eltörlését.

Az adószakértők szerint tavaly egy evás vállalkozó kétszer annyi adót fizetett be, mint egy nem evás, és becslések szerint kevesebb adó fog befolyni az eva megszüntetését követően. Erre reagálva a kormányszóvivő elmondta, a szakértők számoltak nyereségadóval és az iparűzési adó bevételével is, azonban azt kihagyták, hogy az evások eddig osztalékadó-mentesen tudták kivenni a jövedelmet, most már azonban az osztalékadó 16 százalékával is számolniuk kell. Az NGM számításai szerint ez minimum 50 milliárd forintos pluszbevételt fog jelenteni.

Giró-Szász András hozzátette, a kormány támogatja a megszüntetést, de végül az országgyűlés fog dönteni a kérdésben. Arra a felvetésre, hogy a mintegy százezer vállalkozót érintő eva eltörlése után a kormánynak szándékában áll-e egy egyszerűbb adófajtával segíteni a vállalkozásokat, kifejtette: nincs a kormány előtt olyan új adónem, ami könnyítené az evások dolgát.

A polgármesterek nem lehetnek országgyűlési képviselők 2014 őszétől. Ennek kapcsán a kormányszóvivő a műsorban elmondta, a kormányt két dolog motiválta, financiális és strukturális okokból is lépnek. Az összes előnyt és hátrányt figyelembe véve az önkormányzati rendszer ezen formája finanszírozhatatlan, napi gondok vannak, a kormányszóvivő szerint nagy különbségek vannak az önkormányzatok lehetőségei közt – ez felrúgja az országban az esélyegyenlőséget. Az állam azzal tesz eleget az esélyegyenlőség megteremtésének, hogy az egészségügyi és oktatási intézményeket a fennhatósága alá vonja.

Az önkormányzatok adószabadsággal rendelkeznek mindazokon a területeken, ahol a központ nem adóztatja az állampolgárokat. „De a törvény szerint az önkormányzatok adószabadsága nem mehet szembe a kormányzat gazdaság- és társadalompolitikájából fakadó adópolitikával” – jegyezte meg Giró-Szász András.

Hangsúlyozta, azok a polgármesterek, akik 2014-től polgármesterek maradnak, vagyis annak választják őket ez év őszén, nem fogják túladóztatni saját szavazóikat, önös érdekük, hogy újraválasszák őket – egy józan politikai kontroll is van a rendszerben, mondta.

Arra a felvetődött hírre, hogy jelentősen csökkenhet a polgármesterek juttatása, reagálásában elmondta, nem csökkenhet a polgármesterek és jegyzők javadalma, ez a kormány álláspontja.

(hirado.hu - fidesz.hu)

Nincsenek megjegyzések: