2011. október 15., szombat

Lázár: Sokkal tisztább és átláthatóbb viszonyok lesznek + videó


A javaslat nem növelné a költségeket, de mindent átláthatóvá tenne – indokolta a képviselői juttatások rendszerének megváltoztatására benyújtott előterjesztését Lázár János a HírTV Péntek 8 című műsorában. A Fidesz frakcióvezetője arról is beszélt, hogy még az idén szeretnének egy új párt- és kampányfinanszírozási törvényt az Országgyűlés elé terjeszteni.

A Fidesz frakcióvezetőjének javaslata a béren kívüli juttatásokat megvonná, az alapfizetéseket viszont megtriplázná, mely egy helyettes-államtitkár bérének felelne meg. Lázár János a műsorban feltette a kérdést: a polgárok rábízhatják-e egy olyan emberre az ország sorsát, aki egzisztenciális értelemben nem független? A képviselői javadalmazások jelenlegi rendszerét a politikus álszentnek, farizeusnak tartja, amely arra épül, hogy lopnak, csalnak, hazudnak a képviselők. Az elmúlt húsz esztendőben több tucat képviselő ellen indult büntetőeljárás azért, mert visszaéltek a szabályokkal – tette hozzá. Lázár János a költségek kapcsán elmondta; az új rendszer nagyjából ugyanannyiba kerülne az államnak, de sokkal átláthatóbb lenne. A javaslatom nem növelné a kiadásokat, viszont mindent elszámolhatóvá tenne – jegyezte meg. Minden képviselő kapna egy tételes üzemanyagkártyát, mely elektronikus úton nyilvános lenne. Nem járna lakhatási támogatás, hanem helyette a képviselők kapnának egy maximum 50 négyzetméteres bérleményt, vagy szállodai számla kifizetésére lehetőséget, az ezekkel kapcsolatos ügyintézést a Parlament hivatala bonyolítaná. Ha meg akarjuk szüntetni a feketegazdaságot, ha elvárjuk az adófizetőktől, hogy jogkövető magatartást tanúsítsanak, mindenki befizesse az adóját, akkor hogy fér ezzel össze, hogy a képviselőket pedig csalásra kényszerítjük? – tette fel a kérdést a politikus.



Lázár János a Hír Tv Péntek8 című műsorában

Új párt- és kampányfinanszírozási törvény

Vannak olyan képviselők, akik megengedhetik maguknak, hogy képviselők lehessenek, de mi van azokkal, akik pedagógusból vagy munkásemberből lesznek parlamenti képviselők? Vannak ilyenek, nemcsak gazdag emberek ülnek a parlamentben. Azok miből fognak élni és a feladataikat ellátni? Azért kell független egzisztenciát biztosítani a parlamenti képviselőknek, hogy bárki lehessen parlamenti képviselő – válaszolt Lázár János arra a műsorvezetői felvetésre, hogy sok levélíró minimálbért adna a honatyáknak.

Lázár János a műsorban arról is beszélt, hogy az idén szeretnének egy új párt- és kampányfinanszírozási törvényt az Országgyűlés elé terjeszteni. A Fidesz elnökségének döntése alapján november elejére kell a frakcióvezetőnek egy írásos anyagot előkészíteni arra vonatkozóan, hogy milyen a hazai és a nemzetközi pártszabályozás, milyen megújulási lehetőségek vannak, hogyan áll a pártok és a kampányok finanszírozásának jelenlegi rendszere. Lázár János véleménye szerint jelen pillanatban lehetne akár 10-15 százalékkal csökkenteni a pártok hétköznapi működésére fordított költségeket, és a kampányok is lehetnének rövidebbek, kevesebb televíziós hirdetéssel. Ez a rendszer 2012. szeptember 1-jétől 2014-ig tartana, 2014-től pedig egy új rendszer lépne életbe, mert a parlament létszáma 200 főre csökken. 2014-től a polgármesteri és más állami vezetői funkció elválna a parlamenti képviselői tisztségtől – fejtette ki a frakcióvezető, leszögezve: sokkal tisztább és átláthatóbb viszonyok lesznek.

"Húsz év gyümölcse"

Két évtized után sikerült megtenni azon lépéseket, hogy kevesebb képviselő legyen, kevesebben éljenek politikából, kevesebben szerepeljenek a helyi politikában, ne legyen ennyi megélhetési politikus – jegyezte meg. Ha fönt az ember nem csinál rendet és saját maga nem próbál valamilyen szinten – akár személyes hibáiból is tanulva – példát mutatni, akkor nem lehet előre jutni – fogalmazott a politikus. Lázár János szerint 2014-től sokkal professzionálisabb lesz a képviselői munka: nagyobb választókörzetek és kevesebb politikus lesz, többet kell szakpolitikával foglalkozni. Húsz év után eljutunk oda, hogy a politikusi nem félállás lesz – fűzte hozzá, megjegyezve: felkészültebb, tájékozottabb, professzionálisabb politikusai lehetnek az országnak.

Húsz év gyümölcse – válaszolta Lázár János arra a kérdésre, hogy miért telt ki ennyire a politikusok becsülete. Az látható, hogy a parlamenti politizálás közbizalmi indexe zuhant a leginkább – fűzte hozzá magyarázatképpen. Akik politikával foglalkoznak, azok közös felelőssége, hogy elérték ezt a kiábrándító állapotot – jegyezte meg. A frakcióvezető leszögezte: kétharmados felhatalmazás birtokában ki kell azt a célt tűzni, hogy az egész politikai elit sokkal tisztább legyen és átlátható viszonyok alakuljanak ki.

"A megoldásokban vannak különbségek"

A műsorban szóba került az új választási törvény tervezete is. Lázár János emlékeztetett: a koncepció bemutatásakor elmondták, hogy mi az, ami kőbe van vésve, és mi az, ami nincs. A pártok többsége egyetértett abban, hogy legyen szavazati joguk a határon túli magyaroknak, mindenki egyetértett azzal, hogy hazánkban élő nemzeti kisebbségeknek legyen szavazati joga, szinte mindenki egyetértett azzal, hogy vegyes választási rendszer legyen, ahol a töredékszavazatokat visszaszámolják – sorolta. A témák megnevezésében nagyjából egyetértünk, a megoldásokban vannak különbségek – fűzte hozzá. Lázár János szerint a különbségek nem óriásiak, jó megállapodást is lehetne kötni, de attól tart, hogy az ellenzéki pártok napi pártpolitikai érdeke kizárhatja a megegyezést. A frakcióvezető azt szeretné, hogy mind a választójogi, mind a pártfinanszírozási, mind a képviselői javadalmazási előterjesztésekbe az ellenzék javaslatai is beépüljenek.

Lázár úgy fogalmazott: a parlamenti képviselői munka, más munkával ne legyen összeférhető. A parlamenti képviselő a parlamenti munkájára koncentráljon. Mint mondta: „2014-től kétszer ekkora választási körzetekben tudunk gondolkodni, ha elfogadjuk ezt a vegyes rendszert, sokkal kevesebben lesznek arra jogosultak a kisebb szám miatt, hogy a nagypolitikába beleássák magukat. Hiszen a képviselők egyik fele el lesz foglalva a megnagyobbított választókörzetekkel, a másik felének pedig sokkal több szakpolitikára lesz szüksége, hogy el tudja végezni a feladatait. Tehát bőségesen lesz feladat. Nem hiszem, hogy összeegyeztethető lenne bármilyen más munkával”- tette hozzá.

A műsorvezető emlékezetett arra, hogy az ellenzéktől gyakran hallani: a Fidesz bebetonozza a hatalmát. A frakcióvezető kijelentette: nem adja fel azt a reményét, hogy csakis tárgyalásos úton lehet ezeket a kérdéseket rendezni. Véleménye szerint, ha az MSZP, a Jobbik és az LMP akarná, „körülbelül 3 perc alatt lehetne megállapodásra jutni. Nyílván nekik az a politikájuk, hogy bizonyítékokat szolgáljanak a Nyugat felé, hogy mi antidemokratikusan gondolkodunk és itt a Fidesz diktatúra tombolása zajlik.”

Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy a választási rendszerünk, a győztes mindent visz, elve alapján működik, és a kritikusok most azt mondják, hogy ezentúl még inkább így fog működni, Lázár úgy reagált: abban minden párt egyet értett, hogy a listára leadott szavazatok esetében, a töredékszavazatokat visszaszámolják. Ez a szimplán többségi rendszernek és a vegyes rendszernek a kombinálást jelenti. Megjegyezte, hogy a legrégebbi demokráciákban egyfordulós rendszer működik, ráadásul Angliában egyéni választókerületi rendszer van, nincs semmiféle kompenzáció. Emlékeztetett arra, hogy Angliában most volt egy népszavazás arról, hogy legyen-e bármilyen kompenzáció a választáskor, „de elzavarták azokat a politikusokat, akik kompenzálni akartak meg listákat akartak.”

Mint folytatta, világosan látható, hogy ma Európa arra felé halad - és Szlovákia példája is ezt bizonyítja -, hogy egy választásnak világos eredménye kell, hogy szülessen. Aki nyer, az valóban nyerjen és képes legyen egy országot stabilan kormányozni. Véleménye szerint majdnem irreleváns, hogy ki nyeri a választást, de aki nyer, az legyen képes döntéseket hozni, kormányozni. Úgy vélekedett, hogy a következő 5 évben azok lesznek nyertesek - gazdasági, társadalmi értelemben -, akik hatékonyan tudnak reagálni a válságokra. „Ennek pedig az elsődleges feltétele, hogy stabil kormányzás legyen. Nem titkolt célja egy választójogi törvénynek, hogy Magyarországon stabil parlamenti többséget és stabil kormányzati többséget hozzon létre”- tette hozzá.

(fidesz.hu)

Nincsenek megjegyzések: