2011. október 18., kedd

"A feladattal jön az ellátáshoz szükséges vagyon is"

Az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottsága támogatta a megyei önkormányzatok konszolidációjáról, a megyei intézmények, valamint a főváros egyes egészségügyi intézményeinek átvételéről szóló törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát.


A testület hétfői ülésén ugyancsak kormánypárti szavazatokkal többséget kapott az intézményátadáshoz szükséges alkotmánymódosítási javaslat parlamenti vitára való alkalmassága is. Szabó Erika államtitkár elmondta, a "megoldás lényege", hogy a megyei önkormányzatok által működtetett 739 egészségügyi, oktatási, szociális és közművelődési intézmény működtetését az állam 2012. január 1-jével átveszi.

Fotó: MTI

Az egészségügyi intézményeket a Nemzeti Erőforrás Minisztérium irányítása alatt álló Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) fogja működtetni, míg az összes többi intézményt a kormányhivatalok veszik át, és a kormányhivatalok mellett, külön erre a célra szolgáló megyei intézményfenntartó központok működtetik majd azokat.

Jelezte: mindehhez 14 törvény módosítására van szükség. Közölte, az adósságállományt és a szállítói tartozásokat is átvállalja az állam, így a megyei önkormányzatok teljes körűen megmenekülnek a tehertől is, és a jövőben már területfejlesztési feladatokat fognak ellátni. Répássy Róbert államtitkár azt közölte, az alkotmánymódosítás lényege, hogy a közösségi tulajdonban lévő vagyontárgyak egy másik közösségi tulajdonba kerülhetnek ingyenesen, ha egy törvény így rendelkezik.

Szabó Erika a testület ülésén elmondta, a mostani változtatással az állam lényegében visszaveszi azt a feladatot, amit eddig a megyei önkormányzatokkal láttatott el. Mint fogalmazott, nyilvánvaló, hogy "a feladattal együtt jön" az ellátáshoz szükséges vagyon is. Az eltérő anyagi helyzetben lévő megyei önkormányzatokra utalva arról beszélt: az állami szerepvállalás a garancia arra, hogy mindenki magas színvonalú ellátást kaphasson a jövőben. Leszögezte azt is, az állam által januárban átvett intézményekben dolgozóknak "nem lesz veszélyben a munkahelyük, senki nem készül elbocsátásokra, intézmény-összevonásokra".

(MTI)

Nincsenek megjegyzések: