2011. október 4., kedd

NGM: tovább nő a külkereskedelmi többlet

A Nemzetgazdasági Minisztérium az év hátralévő részében további lassú egyenlegjavulást és a tavalyit jelentősen meghaladó többletet vár a külkereskedelmi forgalomban, amivel egyetértettek az MTI által megkérdezett elemzők is, akik 7 milliárd euró, vagy azt meghaladó aktívumra számítanak az idén.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a külkereskedelem első héthavi kiviteli értéke 46 milliárd euró (12.403 milliárd forint) volt, a behozatalé 42 milliárd euró (11.270 milliárd forint), a kivitel volumene 12, a behozatalé 10 százalékkal nőtt az előző évi szinthez képest, így a külkereskedelmi mérleg aktívuma 4,209 milliárd eurót (1.132 milliárd forintot) tett ki, 1,226 milliárd euróval (317 milliárd forinttal) többet mint 2010 azonos időszakában - közölte a KSH hétfőn. Az export és az import forintértéke is meghaladta a gazdasági világválság előtti, 2008. év azonos időszakit.

A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői közleménye szerint az első hét hónap felhalmozott egyenlegét vizsgálva összességében az látható, hogy a legnagyobb mértékű többletet Európával szemben tud felmutatni Magyarország, több mint 1.600 milliárd forint értékben. Az aktívum elsősorban Nagy Britanniával, Romániával és Németországgal szemben alakult ki. Ázsiával szemben – a javuló számok ellenére – továbbra is passzívum mutatkozik, ám az olló a csökkenő import és a kedvező exportszámok következtében folyamatosan záródik.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője elmondta, várakozásai szerint is tovább nő az év hátralévő részében a külkereskedelmi többlet, ami az év végére elérheti a 7 milliárd eurót, a tavalyi 5,5 milliárd euróval szemben. Hasonlóan vélekedett Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary Nyrt. elemzője is, aki lehetségesnek tartja, hogy az aktívum meghaladja a 7 milliárd eurót is. Török Zoltán véleménye szerint a nyári hónapokra jellemző lanyhulás után a következő hónapokban az export 2-3-4 százalékkal bővül, miközben az import csak 1-2-3 százalékkal. Török Zoltán hozzátette, miközben a többlet makrogazdasági szempontból jó, árnyalja képet, hogy a beruházások visszaesetek, ami csökkenti az importkeresletet. Árokszállási Zoltán hasonló véleményt megfogalmazva, elmondta, az idei többlet hátterében jórészt az áll, hogy bár az export lassul, az import nem tud helyreállni, főként a belső kereslet és a beruházások csökkenése miatt. Török Zoltán úgy vélte, az európai kereslet gyengélkedése miatt jövőre már stagnálni fog a magyar export, ám mivel az import várhatóan tovább csökken, a külkereskedelmi többlet nőni fog, s eléri-, meghaladja a 8 milliárd eurót.

(MTI-fidesz.hu)

Nincsenek megjegyzések: