Megdőlt az a dogma, hogy a piac leszabályozza saját magát, az államnak – az állampolgárok védelmében – kötelessége a szabályozó rendszert működtetni, nemcsak a bankokkal szemben, hanem az élet minden területén – mondta a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában Giró-Szász András.
A kormányszóvivő a devizahiteleseket megsegítő kormányzati intézkedések hátteréről szólva kifejtette: a bankok profitorientált intézmények, ebből fakadóan minél nagyobb haszonra kívánnak szert tenni az ügyfeleken, a kihelyezett hiteleken és az egyéb konstrukciókon keresztül. Van azonban egy határ, amelyen túl a növekedés már kontraproduktívvá válik, ezt a határt pedig az államnak kell meghúznia. Éppen azért alakult ki a Magyarországra jellemző hatalmas devizahitel-kitettség, mert az állam – szemben a környező országokkal – nem élt ezzel a szabályozó szerepével – magyarázta.
Az államnak kötelessége megoldást találni a jelenlegi helyzetre, ami egyúttal állami érdek is – folytatta Giró-Szász András –, hiszen az említett kitettség nagy mértékben növeli az ország-kockázatot, ami forintosítható plusz terheket ró az államra. Az állampapírok után fizetett hozamot ugyanis az ország kockázata alapján állapítják meg.
A jövő évi költségvetésről szólva a szóvivő kijelentette: a nemzetgazdasági miniszter által előterjesztett javaslat sarokpontjai azt mutatják, hogy a kormány a nagy ellátórendszerek átszervezésével megpróbál elrugaszkodni az európai válságzónától. Az alrendszerekhez az elmúlt években egyáltalán nem nyúltak hozzá, a történelem pedig nem enged több időt a tologatására – jelentette ki a Kossuth Rádióban Giró-Szász András.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése