Több százezren vettek részt a budapesti Hősök terén tartott megemlékezésen.
A Békemenet délután 14 órakor indult el a Bem szobortól, a menet elején nemzetiszínű molinón a következő felirat olvasható: "Aki agresszív, fél. Mi nem félünk!"
Amikor a menet eleje megérkezett a Hősök terére, a menet vége a Terror Háza környékén járt. A Terror Házánál a résztvevők spontán módon elénekelték a székely himnuszt.
Miközben a menet haladt, az Andrássy úton végig tapsoló, zászlókat lengető emberek álltak, egyes házak ablakából is integettek. A hangszórókból zene szólt, a menet mellett pedig több helyszínen népzenét játszottak fiatalok.
A tömegben a korábbi feliratok mellett "Békét a szívekben", illetve "Bajnai, menj Ciprusra" feliratok is feltűntek. A Békemenet útvonalán, a Kodály köröndnél nagy kivetítőt állítottak fel, hangszórókkal.
Amikor az első résztvevők a Margit híd pesti hídfőjéhez értek, a menet vége a Bem tér elején tartott.
A menet elején a fő szervezők vonulnak, köztük Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője, Stefka István, a Magyar Hírlap főszerkesztője, Fricz Tamás, politológus, Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum egyik alapítója, Széles Gábor, az Echo Tv és a Magyar Hírlap tulajdonosa, vállalkozó, Bayer Zsolt újságíró és Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója.
Csizmadia László a Jászai Mari téren azt mondta: félmillióan vannak az előzetes becslések szerint.
Széles Gábor az MTI-nek még a menet indulása előtt azt mondta: reményei szerint legalább annyian lesznek, mint az első Békemeneten, amelyen a rendőrség a helikopteres megfigyelése alapján 400-500 ezerre becsülte a menetelők számát. Hozzátette: úgy érzi, nagyon fontos annak bizonyítása, hogy "az ország nem vált a csürhék országává".
Széles Gábor a Podmaniczky utcánál közölte, hogy a Hősök terén várakozókkal együtt már egymillióan vannak.
A Békemenettel meg kívánják mutatni, hogy a magyar többségi társadalom képes méltóságteljesen viselkedni, ellentétben a Magyar Szolidaritás Mozgalom rendezvényén történtekkel - mondta, utalva arra, hogy az hetekkel ezelőtt a mozgalom rendezvényén ledöntöttek egy Orbán Viktort ábrázoló szobrot.
A résztvevőknél több molinó is van, amelyeken a következő feliratok olvashatóak: "szeretünk Viktor", "köszönjük Viktor", "veled vagyunk Viktor", "hűek vagyunk az '56-os forradalom eszméihez, "aki Orbán Viktort bántja, minket is bánt". Egy táblán magyarul, lengyelül és angolul olvasható: "mi, magyarországi lengyelek, veletek vagyunk".
A tömegben nemzetiszínű lobogók és településfeliratok is láthatóak, köztük erdélyi településnevek, de egy Melbourne - Ausztrália feliratú tábla is feltűnt.
A menetet egy korabeli Csepel teherautó vezeti fel.
A Békemenet a Bem szobortól indul és a Margit híd, Szent István körút, Nyugati tér, Teréz körút, Oktogon, Andrássy út útvonalon a Hősök terére tart.
A menet indulása előtt Csizmadia László, Bencsik András és Bayer Zsolt is arra figyelmeztette a résztvevőket, hogy a menetben provokátorok is vannak.
Csizmadia László a menet indulása előtt az '56-os időket idéző Csepel teherautóról szónokolva azt mondta, a "civil kurázsival üzenjük meg Európának, hogy semmit rólunk nélkülünk". Hangsúlyozta, "2014 tavaszán, együtt a természet sarjadó erőivel szavazataink már biztosíthatják a magyarországi tavasz beköszöntét és a rendszerváltás befejeződését".
Bencsik András emlékeztetett, a Békemenet immár ötödik megmozdulását tartja, amely - szerinte - ezúttal is arról szól, hogy a résztvevők a szeretet és az összefogás erejével, valamint méltósággal válaszolnak a demokráciát ért támadásokra. Mint mondta, "ezzel nyertünk 2010-ben, és ezzel fogunk nyerni 2014-ben is".
"Nekünk meg van még a lelkünk és ez a legnagyobb fegyverünk" - fogalmazott Bayer Zsolt, aki úgy folytatta, biztosan tudják, hogy provokátorok vannak köztük, a Hallgatói Hálózat (HaHa) aktivistái, akik korábban a Fidesz székházát próbálták elfoglalni. "Bármit is csinálnak, ne szedjétek szét őket, ugyanis erre várnak" - figyelmeztetett, hozzátéve: a provokátorok azt próbálják bemutatni, "mi ugyanolyan agresszívak vagyunk, mint ők". Bayer Zsolt arra kérte a menet résztvevőit, "ne nyúljanak a provokátorokhoz", hanem fényképezzék le őket és szóljanak a szervezőknek, "akik el fogják őket takarítani".
Végül Fricz Tamás politológus kért szót, aki beszéd helyett Juhász Ferenc Himnusz-töredék című, Emeld föl fejedet büszke nép kezdetű megzenésített változatát énekelte el a menet részvevőivel közösen.
A tömeg a beszédek után a szervezők 1956-ra utaló "Gyertek velünk!" felkiáltására indult el.
A tömeg a beszédek után a szervezők 1956-ra utaló "Gyertek velünk!" felkiáltására indult el.
A részvevőket útközben több helyen tapssal köszöntötték. A tömegben többen táblákat tartottak a magasba, az egyiken például, amelyen vezető fideszes politikusok arcképei voltak, "Ők értünk, mi értük felirat volt olvasható, míg egy másik táblára azt írták: "Bajnai, a libákat elloptad, az országot megvédjük tőled".
Ellendemonstráció várta a Békemenetet
Fiatalok egy csoportja bibliai idézeteket tartalmazó molinókat, táblákat magasba tartva fejezte ki a Békemenettel, a kormányzattal szembeni ellenérzéseit. A mintegy tíz fiatal a Podmaniczky utca és a Teréz körút sarkán várta a menetet "A nép vezetői tévútra tértek, és akiket vezettek, eltévedtek", "Jaj azoknak, akik jogtalan rendeleteket hoznak és irataik csak terheket rónak ki", "Nem fog szűkölködni az, aki ad a szegényeknek" feliratokkal.
A rendőrsorfallal a menettől elválasztott fiatalok akciójáról a menetben résztvevők - néhány kivételtől eltekintve - nem vettek tudomást. A Podmaniczky utcai akciót a TETT (Társaság egy Tudatos Társadalomért) nevű társaság szervezte - közölte a TETT az MTI-vel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése