2013. július 15., hétfő

Nyári egyetem a visegrádi együttműködésről


Első alkalommal szervez fiatal közép-európaiaknak nyári egyetemet az Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont, a programsorozat középpontjában a visegrádi együttműködés áll.
 
 
A Magyarország rendszerváltás utáni első szabadon választott miniszterelnökéről, Antall Józsefről elnevezett intézet mától július 26-ig nemzetközi nyári egyetemet rendez a Budapesti Corvinus Egyetemen. A program elsősorban a visegrádi (V4) és a közép-európai együttműködésről szól. A V4 országainak - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - és más európai államoknak az ösztöndíjasai a kurzuson politikai, gazdasági és kulturális kérdésekkel foglalkoznak. A szervezők diákokat hívtak Japánból, Kínából és Katarból is, hogy segítsék a fiatalok párbeszédét, és megismertessék a közép-európai térséget Európától távol eső országok ösztöndíjasaival is.
  
Az angol nyelvű előadásokat magyar és külföldi egyetemi oktatók, diplomaták és szakértők tartják. A programsorozatot Martonyi János külügyminiszter, Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Antall Józsefné, a tudásközpont alapítója és Frank Spengler, a Konrad Adenauer Alapítvány budapesti irodájának vezetője nyitja meg. Ezt követően Jeszenszky Géza oslói nagykövet, korábbi külügyminiszter tart előadást a visegrádi együttműködés történetéről.
  
A diákok előadásokat hallhatnak a V4 kialakulásáról, gazdaság-, energia-, kül- és védelempolitikájáról, a visegrádi országok kulturális kapcsolatairól, továbbá az együttműködés jövőjéről. Az előadók között lesz Szilágyiné Bátorfi Edit, Magyarország V4-koordinátora, Surányi György, az olasz Intesa Sanpaolo bankcsoport regionális vezetője, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke, Balázs Péter, a Közép-európai Egyetem professzora, korábbi külügyminiszter, valamint Peter Doran, az amerikai Európa-politikai Elemző Központ kutatási igazgatója.
(MTI-fidesz.hu)
 

Nincsenek megjegyzések: