A külügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország tudomásul vette a területek elvesztését, csak azt kéri, hogy a szomszédos országok is vegyék tudomásul, hogy azokkal a területekkel igen jelentős magyar közösségeket is kaptak.
Magyarországnak az a célja, hogy a lehető legjobb barátságot építse ki a szomszédos országokkal - mondta Martonyi János külügyminiszter a Magyarország Barátai Alapítvány hétfői konferenciáján Budapesten.
Beszédében a miniszter hangsúlyozta: a külpolitika alapvető célja a barátok szerzése, országok, nemzetek barátságát igyekeznek elnyerni. A külpolitikában a lehető legjobb viszonyt kell kiépíteni mindenkivel, aki erre érdemes - vélekedett, hozzátéve: a legfontosabb, hogy a szomszédos országokkal legyenek jók a kapcsolatok.
Báró Gelsey Vilmos magyar származású brit közgazdász, bankár (b) és Martonyi János külügyminiszter kezet fog a Magyarország barátai konferencián a Budapest Music Centerben 2014. január 20-án. Középen Vizi E. Szilveszter, a Magyarország Barátai Alapítvány kuratóriumának elnöke. MTI Fotó: Kovács Attila
Úgy fogalmazott: mivel a történelem és a földrajz közbeszólt, az a sajátos helyzet állt elő, hogy a kulturális értelemben vett magyar nemzet a térség több országában van jelen. A szomszédos országok magyarjai közösségként definiálják magukat, és az országok között vitákhoz vezethet, ha közösségi jogok elismeréséről van szó - közölte. Megjegyezte: a vitákat kétoldalú keretek között kell rendezni.
Kiemelte: Magyarország tudomásul vette a területek elvesztését, csak azt kéri, hogy a szomszédos országok is vegyék tudomásul, hogy azokkal a területekkel igen jelentős magyar közösségeket is kaptak. Ez az alapja a lehető legjobb barátság kiépítésének az országok között - tette hozzá.
Mint mondta, minden szomszédos országban az ottani magyar közösség határozza meg a saját stratégiáját, és azt a mindenkori magyar kormánynak támogatnia kell.
Martonyi János beszélt arról is, hogy a magyarság a világ majdnem minden országában jelen van, és ez óriási előnyt jelent. "Nem vagyunk egyedül", és ez különleges adottsága az országnak.
Az országok közötti viták rendezéséhez jó keretet ad a közép-európai térség - mondta. Úgy látja, a valóságos együttműködéshez az európai integráció is jó háttér.
Arról is beszélt, hogy Magyarország mindent "egyfajta józan szkepszissel" kezel, így az európai integrációt is. Azonban az ország részvétele az integrációban alapvető és elsődleges nemzeti érdek. Magyarország igenis érdekelt az épülő, erős Európában, és érdemes erről értelmes, tisztességes vitát folytatni - hangoztatta.
A külügyminiszter kérdésre közölte: a magyar-amerikai kapcsolatokban vannak viták, de "ezek jelentős része félreértéseken, félretájékozódáson és félretájékoztatottságon alapul". Mint mondta, "szeretettel várjuk a nagykövet asszonyt", biztosan értékes, hasznos beszélgetéseket folytathatnak majd. Azonban arra kérte Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetjelöltet, hogy "ne előre, mások által megírt forgatókönyvből dolgozzon", hanem "maga alkosson ítéletet".
Colleen Bradley Bell az amerikai szenátus külügyi bizottságában megtartott meghallgatásán múlt csütörtökön utalt arra, hogy Washington az elmúlt két évben nyíltan hangot adott több aggályának is a fékek és az ellensúlyok magyarországi állapotával és több intézmény függetlenségével kapcsolatban. Kijelentette, hogy kinevezésének jóváhagyása esetén védelmezni fogja az amerikai és az európai demokratikus értékeket, és sürgetni fogja, hogy a magyar partnerek működjenek együtt nemzetközi partnereikkel és a civil társadalommal.
A Magyarország Barátai Alapítvány célja, hogy a világban élő magyarságot tájékoztassa, és világszerte bevonja az embereket a magyarok által végzett sikeres társadalmi, kulturális, gazdasági és tudományos tevékenységekbe.
Vizi E. Szilveszter: Be kell számolnunk a világon élő magyarok sikereiről
Meg kell őrizni hagyományainkat, kötelességünk beszámolni a világ különböző részein élő magyarok sikereiről, és hozzájárulni ahhoz, hogy javuljon a "bruttó nemzeti összközérzet". Mások mellett ezeket nevezte a Magyarország Barátai Alapítvány célkitűzéseinek Vizi E. Szilveszter kuratóriumi elnök a szervezet konferenciáján hétfőn Budapesten.
"A magyar hazaszeretet nem a hollét a függvénye, sokkal inkább a magyar kultúráé" - mondta köszöntőjében az akadémikus. Vizi E. Szilveszter kiemelte: nagy siker, hogy kiváló emberek vesznek részt az alapítvány munkájában, és a konferenciára több mint húsz országból mintegy nyolcvanan jöttek el, hogy segítsék Magyarországot.
Vizi E. Szilveszter kitért arra, hogy az alapítvány sok ezer tagja és a támogatók a világban hozzájárulnak megőrizni a magyar kulturális és szakmai örökséget. Felidézte: 2,5 évvel ezelőtt határozták el, hogy a magyar szellemi tőkét, amely az egész világon "szanaszét" viszi jó hírünket, megpróbálják összefogni Magyarország sikeressége érdekében.
"A különböző vélemények közötti híd megépítésével az értelem uralhatja a közbeszédet, nem pedig az érzelem. Napjaink globalizálódó világában a nemzeti értékek megőrzése különösen fontos, az egyre nagyobb hullámban érkező ízlésdiktatúra ellen. A sikeres magyarok saját életútjukkal, tapasztalataik átadásával felhívhatják a mai és a jövő nemzedékeinek figyelmét, hogy a múlt kulturális emlékeinek megőrzése, történelmünk dicső és dicstelen oldalainak felmutatása fontos szerepet játszik az egészséges nemzettudat kialakításában" - fogalmazott Vizi E. Szilveszter.
Az alapítók közül külön kiemelte Oláh György Amerikában élő Nobel-díjas vegyészt, tudóst, Sir George Radda biokémikust, az MRI atyját, Lámfalussy Sándor bankárt, az euró Belgiumban élő atyját, Módy István Amerikában élő neurológus professzort, valamint Marton Éva operaénekest. "Ők mindannyian a világban élő sikeres magyarok, akik véleményformáló erővel bírnak, és most eljönnek, hogy segítsenek". Megjegyezte, hogy a konferencia megszervezésében közreműködött a New York-i Magyar Tudományos Társaság, a berlini és a hamburgi magyarok egyesülete is.
Vizi E. Szilveszter szólt arról, hogy a Magyarország Barátai Alapítvány hetente hírlevelet, havonta magazint jelentet meg, amelyben tájékoztatást ad Magyarország sikereiről és balsikereiről egyaránt. "A magyar médiából egyelőre hiányoznak a beszámolók a külföldön élő magyarok sikereiről, holott ez segít az egészséges nemzeti öntudat kialakulásához". Megjegyezte, hogy az alapítvány működését nem a magyar adófizetők, hanem támogatók pénzéből finanszírozzák.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése