"Hajótöröttek vagyunk, akik a csillagokat nézzük s a partot keressük, abban a hitben, hogy van part s a csillagok vezetnek". /Németh László/
2014. augusztus 28., csütörtök
Szijjártó: Hiteltelen a norvég miniszter nyilatkozata
A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a norvég európai ügyi miniszter nyilatkozata hiteltelen, homályos általánosításokon alapul és figyelmen kívül hagyja a legalapvetőbb tényeket.
Szijjártó Péter csütörtökön ezt azzal kapcsolatban mondta az MTI-nek, hogy Vidar Helgesen, Norvégia európai ügyekkel foglalkozó minisztere a Financial Times európai kiadásában azt írta, a magyar kormány hátat fordít a Nyugatnak, Orbán Viktor „szellemi vaskupolával” védené ki a külföldi befolyást, szakítani akar a nyugati dogmákkal és ideológiákkal, s illiberális államot szeretne létrehozni.
Szijjártó Péter közölte, hogy ha egy Európai Unión kívüli ország minisztere nyilvánosan kezdi félteni az Európai Uniót egyik tagjától, elvárható volna, hogy tiszteletben tartsa a legalapvetőbb európai értékeket. Vagyis illene tájékozódni és illene tiszteletben tartani a tényeket – tette hozzá.
Az államtitkár kijelentette: Magyarország és a magyar emberek korábban sokat tettek egész Közép-Európa szabadságáért, a kontinens újraegyesítéséért, most pedig komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy Európa visszaszerezze korábbi versenyképességét. „A magyar megoldások sikeresek, a korábban sokat támadott intézkedéseinket egyre több országban látjuk viszont” – fogalmazott.
Szijjártó Péter szerint Magyarország Európa egyik legnyitottabb országa. Kifejtette: a külföldi közvetlen működő tőke állománya meghaladta a 80 milliárd eurót, európai vállalatok folyamatosan hajtanak végre újabb és újabb munkahelyteremtő beruházásokataz országban, ezzel szavazva bizalmat a magyar politikai, gazdasági és társadalmi stabilitásnak. „Ezek a tettek számítanak, nem pedig a hiteltelen, homályos általánosságokon alapuló politikai nyilatkozatok” – mondta.
2014. augusztus 23., szombat
Nyílt levél az ellenzéknek
Bódis András
„Kedves Ellenzék, ha nem vetted volna észre, a funkcionális egypártrendszer alapvető oka Te magad vagy!”
Mottónk a mai Népszabadságból: „Közös ellenzéki kampánystáb nem jön létre, hiszen az MSZP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt–PM a koordinált indulás miatt több kerületben egymás riválisa lesz.”
„Kedves Ellenzék, ha nem vetted volna észre, a funkcionális egypártrendszer alapvető oka Te magad vagy!”
Mottónk a mai Népszabadságból: „Közös ellenzéki kampánystáb nem jön létre, hiszen az MSZP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt–PM a koordinált indulás miatt több kerületben egymás riválisa lesz.”
Tisztelt Cím, kedves Baloldal!
Nézd el, kérlek, hogy ismeretlenül megszólítalak, illetve rögtön nyílt levelet szegezek neked, de komolyan aggódom a hogylétedért, ezért próbálok a lehető legkomolyabbnak tűnni. Ha jól hallom, szeretsz arról panaszkodni, hogy Magyarországon egypártrendszert épített ki Orbán Viktor. Erre sok bizonyítékot szoktál hozni, nem is tennék hozzá semmit a listádhoz. Sőt, egyetértek Veled abban, hogy funkcionális értelemben egypártrendszer van. Ma már az úgynevezett széles néptömegek egyként gondolják, hogy érdekeikért a Fideszen-rendszeren belül kell megküzdeni. Alig akad olyan vasutas, professzor, volt kohómérnök, korábbi pártfunkci, besúgó, mérnök, tanár és offshore-lovag, aki ne a Fidesz környékén akarna érvényesülni – már ha egyáltalán érvényesülni akar a közéletben, a gazdaságban, illetve ezek fehér vagy szürke határvidékein.
Neked, kedves Ellenzék, tehát nincsenek híveid; ha nem vetted volna észre, a funkcionális egypártrendszer alapvető oka Te magad vagy. Nem tudsz közösséget építeni, nincsenek már olyan homogén társadalmi csoportok, akik hozzád menekülnének reményért. Illetve: szinte senkinek nincs már türelme kivárni, hogy rendet tegyél a soraidban. Már a mérges embereket sem Te képviseled, hanem a Jobbik, akinél ugyan még mindig komolyabban veszlek Téged (azáltal például, hogy neked jár „az” ellenzék titulus), de nem tudom, meddig lesz ez így. Különös, hogy épp felrobbanni látszik a Fidesz mögötti egység (ágyúval lőnek Sesztákra, szájról-szájra terjednek a Lázár- és Rogán-ellenes pletykák), ám valahogy még ebből is a kormánypárt profitál. Sokak számára felszabadító erejű élmény ugyanis, hogy végre van vita a jobboldali holdudvarban, hogy a Professzorok Batthyány Körétől a nemesmedvesi polgári körön át az ilyen-olyan médiaemberekig mind többen rázzák le magukról az öncenzúra és a hallgatás láncait, és mernek véleményt mondani a hatalomról. Csakhogy, kedves Ellenzék, a Te kedvedért nem fog senki szembefordulni a hatalommal. Kritizálni fog, lázadozni fog, hőbörögni fog, csalódni fog, de szembefordulni nem lehet vele – mert Veled egy gyékényen árulni még mindig nagyobb ciki, mint beletörődni a hatalom rigolyáiba.
Fotó: MTI
|
Igen, ilyen ország lett ez. Te meg jössz nekem Falus Ferenccel. Közüled a Bajnai-féle Együtt kapta meg a főpolgármesterjelölt-jelölés jogát. Ha jól tudom, kedves Ellenzék, ez a Te legpolgáribb, legliberálisabb, legprogresszívebb részed, aki ahelyett, hogy egy vagány, városbarát hölgyet vagy fickót vetett volna be Tarlós ellen (mondjuk építészt, fesztiválszervezőt, romkocsma-tulajdonost, a világot bejárt budapesti csúcsmenedzsert, mit tudom én, kit), idedobta közénk az MSZP nyugdíjas tagozatának korábbi elnökségi tagját.
Kedves Ellenzék, úgy látom, a betegséged olyannyira elhatalmasodott rajtad, hogy már fel sem ismered, ha csődben vagy. Erre bizonyíték, hogy az egyetlen politikusnak látszó alak, aki fellelhető a soraidban, jelenleg épp a legelutasítottabb közszereplők egyike (igen, a Feriről van szó). Az is bizonyíték a csődödre, hogy ha interjút kérnek tőled, mindig készségesen beszélsz a saját belső feszültségeidről, arról, hogy melyik részed kivel nem fogott össze, ám közben meg sem kísérled, hogy törődj egy kicsit velünk is. Kigúnyoltad Orbánt, hogy a „zembereknek” populistáskodik, ám Te csak a saját humánerőforrás-problémáiddal vagy hajlandó foglalkozni – ez viszont minket nem érdekel. Egy cseppet sem!
Amikor ideültem megírni ezt a levelet, még azt hittem, egy alapos fejmosással tudok segíteni rajtad. De reménytelen vagy. Ez az ország ma fideszes. Még azok is fideszesek, akiket a kormány megsértett – annyira biztosan, hogy kiábrándultságukkal, politikai-választási inaktivitásukkal Orbán Viktort segítik, hogy hatalmon maradjon.
Szóval, Ellenzékkém, a funkcionális egypártrendszer alapvető oka Te magad vagy. Jó reggelt kívánok!
Választó Béla (Alkotmány utca 14.)
Bűnügy vagy faji kérdés? Zavargások Fergusonban
A mindössze 21 ezer lakosú Missouri állambeli kisváros, Ferguson múlt hét óta nemcsak az amerikai hírek, hanem a nemzetközi sajtó figyelmének középpontjába is került.
A 18 éves színes bőrű fiatalember, Michael Brown halála ugyanis olyan fontos társadalmi problémákra irányítja a figyelmet, mint a faji feszültség és annak szitása, a rendőri túlkapások, a rendfenntartó erők démonizálása, a jogvédők és a rendpártiak összecsapása, a média felelőssége.
Augusztus 9-én egy helyi rendőr az autópályán hat lövéssel megölte a 18 éves Michael Brownt. A rendőrség és a tanúk teljesen ellentétes történetet vázoltak fel. A rendőr állítólagos vallomása szerint két fiatalember a figyelmeztetés ellenére is az autópálya közepén gyalogolt, és felszólításra sem távoztak. A tagbaszakadt Brown ezután ütött, és el akarta venni a hatósági személy fegyverét, mire az lőtt. A hivatalos verziót a vizsgálat ideje alatt nem hozzák nyilvánosságra. A rendőrség viszont közzétette a tragédia előtt rögzített videót, amely szerint Michael Brown egy dohányboltban cigarettát lopott, és erőszakkal tolta félre a tulajdonost.
A tanúk szerint viszont a fegyvertelen Michael Brown nem támadt a rendőrre, sőt a helyszínt megadással, felemelt kézzel akarta elhagyni, amikor a halálos lövések érték.
Abban a kisvárosban, ahol a faji feszültségek máig tapinthatóak, szenvedélyes indulatokat váltott ki a tragédia. Az ügyet a kezdetektől fogva nem bűnesetként, hanem emberjogi kérdésként kezelték. A rendőrség elfogultsága, a színesbőrűek elleni brutalitása, a fajgyűlölet ellen kezdtek el tüntetni, lincshangulat alakult ki, a rendőrtiszt azonnali kiadatását követelték. (A 28 éves rendőr, Darren Wilson neve csak később került nyilvánosságra.)
Fotók: AFP
|
A helyiek felháborodásához erőszakos csoportok csatlakoztak, akiknek semmi közük sem volt a kisvároshoz, de még Missouri államhoz sem. A közel kétszáz fős csoportosulás gyújtogatott, fosztogatott, lövöldözött, a rendőrségre Molotov-koktélt dobott. A rendőrség keményen bánik a tüntetőkkel, sőt, a kormányzó a Nemzeti Gárdát is kivezényelte. A kijárási tilalom ellenére hadiállapot uralkodik a kisvárosban. Az ügy már a Fehér Házig ért, az elnök megszakította éves szabadságát, és sajtótájékoztatóján az esemény széles körű kivizsgálását ígérte. Barack Obama beszédében egyszerre hangoztatta a faji kérdés megoldásának fontosságát és a rend fenntartásának szükségességét. Az elnök az igazságügyi minisztert küldi a térségbe, és független nyomozást ígér az ügyben.
A Michael Brown-gyilkosságot felkarolták a jogvédők is, akik a rendőri brutalitás és militarizálódás ellen tiltakoznak, bár konkrét példákat nem hoznak fel. Amerikában a rendőrök valóban könnyebben nyúlnak fegyverhez, mint másutt. Persze abban az országban, ahol alkotmány biztosítja a fegyvertartás jogát, a rendőr minden kétes mozdulattól fél. A hatósági fegyverhasználatot egyébként szigorú előírások szabályozzák; szeptember 11-e után a rendőrséget a korábbinál több katonai eszközzel látták el, de visszaélésről ritkán kaptunk hírt.
A rendőrök megítélése vegyes: míg a jogvédők körében démonizálják, a rendpártiak védik őket.
Az országos média levonult Fergusonba. Kit érdekel már Ukrajna, az iraki bombázás, Gáza?
Tüntetők, ügyvédek, jogvédők, lelkészek nyilatkoznak Fergusonból. Michael Brown gyászoló, egyszerű szüleit is celebként kezelik.
Az igazi tragédia azonban az, hogy egy idő után lecseng a Michael Brown-gyilkosság, a felhevült kisvárost otthagyják a jogvédők és a tévécsatornák. Semmi sem oldódik meg: a színes bőrűek tovább küszködnek, a bűnügyi ráta továbbra is magas lesz, a rendőrség tekintélyét aláásták, a biztonság helyett a félelem növekszik. A rendőrség és a lakosság közti bizalmatlanság pedig újabb feszültségek forrása lehet.
2014. augusztus 20., szerda
2014. augusztus 9., szombat
Kihagyták Bajort: Hajós beszólt az MTV-nek
Bajor Imre nem volt Kossuth-díjas, ezért nem mondta be a köztévé Híradója, hogy a színész-komikus meghalt. Hajós András megdöbbent, hogy hír nem fért be az adófizetők pénzéből fenntartott köztelevízió hírműsoraiba.
Az MTVA közleményében azt írja: Sajnálatos módon nagyon sok haláleset történik, mindről az esti 35 perces Híradó – érthető módon – nem tud beszámolni. A Híradó gyakorlata szerint művészek esetében a Kossuth-díj az a „választóvonal”, amely esetben egy halálhír feltétlenül bekerül az összeállításba.
Bajor Imrének Kossuth-díja történetesen nem volt. Az MTVA vezetői azt írják közleményükben, hogy a közmédia majd méltó módon emlékezik meg - egy későbbi időpontban. Az Index viszont két olyan híradót is talált, amelyben olyan művész haláláról számoltak be, akiknek nem volt Kossuth-díjuk. Egyikük Mohay András dobos, a másik pedig Szőllősy-Csák Gergely humorista. Hajós András előadóművész megdöbbent azon, hogy a Bajor Imre haláláról szóló hír nem fért be az adófizetők pénzéből fenntartott köztelevízió hírműsoraiba.
„Elég kisstílűnek érzem, hogy pont az Imrét, akinek a karrierje egészen erősen kötődhet, vagy kötődött a köztelevízióhoz, és nézők millióinak korszakokon keresztül okozott örömet, hogy ennyi nagyvonalúság, vagy elegancia nem tud senkibe ott szorulni, hogy megemlékezzenek róla. Egy művész emléke az soha nem azon múlik, hogy az adott hatalom által vezérelt híradó mit mond róla”- nyilatkozta az ATV-nek Hajós.
atv.hu
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)