2015. október 31., szombat

EURÓPÁT ELÁRULTÁK

Egy tudatos, baloldalinak mondható szellemi konstrukció megvalósításának a kapujában állunk, ami a nemzetállamokat Európában zárójelbe akarja tenni - jelentette ki Orbán Viktor.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre konferenciát rendezett az Olasz Kultúrintézetben Az idők jelei című vitaanyag bemutatására. A miniszterelnök beszédében köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a vitaanyag elkészítésében részt vettek, és egyúttal jelezte, az alkotók ezzel a művel egy politikai hagyományhoz kapcsolódnak.


Azzal kapcsolatban, hogy Osztie Zoltán szerint 661 problémás területet sikerült beazonosítani, úgy fogalmazott, nem a problémák száma a lényeges, hanem az, hogy látunk-e reális esélyt a megoldásra. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 előtt hiányoztak a problémák megoldásának az előfeltételei, ma azonban már rendelkezünk ezekkel.
Mint mondta, a biztos érték- és közjogi alapot az Alaptörvénnyel megvetették, a kormány számos intézkedést hozott annak érdekében, hogy ne legyünk mások adósrabszolgái, valamint kiemelte a kölcsönös felelősséget, a „nem lehet semmiért valamit kapni” gondolatát. Példaként a szociálpolitikai intézkedéseket és a közfoglalkoztatást említette meg. És végezetül kell, hogy a kezünkben legyen az ország megvédésének a képessége a közbiztonság és közrend oldaláról, valamint a külső fenyegetettséggel szemben – húzta alá.
Szuverének lehetünk a saját életünkben, és szuverének lehetünk a saját életünk gondjainak megoldásában is, és ez egy nagy dolog – összegezte a kormányfő.
Rámutatott, az egyik legnehezebb kérdés az, hogy miként lehet keresztény alapokon ésszerű gazdaságpolitikai javaslatokat tenni, hogyan lehet „összefésülni” a közjót és a gazdaságosságot. Orbán Viktor szerint érdemes áttekinteni Helmut Kohl gazdaságpolitikáját, „ahol a közjó, a felelősség, az érdek meg a haszon szerves egységben tudott kifejeződni”.
Martonyi János szavaival összefüggésben arról beszélt, a magyar karakterben benne van a „feszítő lényeglátás”, az, hogy a felismert bölcsességeket meg akarja osztani másokkal is. Véleménye szerint ez a gyávaság kérdésével függ össze, mint mondta, „a magyar felfogás szerint egyfajta ember nem lehet sose boldog, ez pedig a gyáva.” Jó lenne, ha a különböző szellemi csoportosulások rendszeresen megfogalmaznák mindazt, ami feszíti őket, és előállnának azokkal a gondolatokkal, amiket szerintük a politikának figyelembe kell vennie – jegyezte meg.
Fotó: Árvai Károly - Miniszterelnökség
Leszögezte, egy szövetség hosszú távú szellemi fenntartásához közös szellemi és emberi alapra van szükség. Ebben a közösségben van lojalitás, barátság, bajtársiasság, odaadás és kitartás – sorolta Orbán Viktor, aki szerint ez adja ma a magyar polgári, keresztény nemzeti oldal szinte behozhatatlannak tűnő erőfölényét más politikai szerveződésekkel szemben.
Felidézte, 1994 októberében, miután „visszajöttek a kommunisták”, az önkormányzati választások előtt az MDF, a KDNP és a Fidesz részéről kísérlet történt egy polgári szövetség létrehozására. Ennek kapcsán felidézte Seregély István nyugalmazott egri érsek alakját, aki egyházi vezetőként részt vett ezen a politikai rendezvényen, és személyes jelenlétével is világossá tette, hogy van egyfajta elvárás a polgári, keresztény, nemzeti értékeket elfogadó erők együttműködésére. Az első kísérlet elbukott – tette hozzá a miniszterelnök.
"HIÁBA VAN AZ EMBERNEK IGAZSÁGA, HA NINCS HOZZÁ TÖBBSÉGE, ÉS HIÁBA VAN TÖBBSÉGE, HA NEM SZOLGÁLJA VELE AZ IGAZSÁGOT."
A kormányfő egyúttal emlékeztetett arra, hogy 1996-ban a katolikusok Igazságosabb és testvériesebb világot címet viselő körlevelét a politikai pártokkal is megvitatta. Azóta foglalkozik ez a közösség az igazság és a többség kérdésével – mondta el.
Orbán Viktor aláhúzta, hiába van az embernek igazsága, ha nincs hozzá többsége, és hiába van többsége, ha nem szolgálja vele az igazságot. Erre - mely egyszerre filozófiai, érték és szervezetépítési probléma volt - született meg az a válasz, amit ma Fidesz-KDNP együttműködésnek nevezünk.
A miniszterelnök ezt egy jó politikai konstrukciónak, jó munkamegosztásnak tartja, és kulcsfontosságúnak nevezte, hogy az egység továbbra is megmaradjon.
A kormányfő felidézte, 2005-ben a Professzorok Batthyány Köre tető alá hozta a Szent István-tervet, melyet fontos dokumentumnak tart. Orbán Viktor aláhúzta, ez egy átfogó kép, terv, leírás arról, hogy milyen Magyarországon éreznénk magunkat otthon.
2015-ben pedig egy olyan dokumentumot vitatunk meg, mely legalább tíz évig időtálló lehet. Ez az írás joggal aspirálhat a következő tíz év iránytűjének a szerepére – fűzte hozzá. Ismét lesz a polgári, nemzeti, keresztény közösségnek egy olyan dokumentuma, amely mentén haladva körülbelül egy évtizedig – a reményeink szerint megalakuló – jobboldali kormányok becsülettel tudják végezni a feladatukat – fogalmazott.
"HA ELOLDJUK A SZABADSÁGOT A FELELŐSSÉG VILÁGÁTÓL, AKKOR ABBÓL SOKASODÓ MAGÁNY LESZ, ABBÓL PEDIG SOK BOLDOGTALAN EMBER."
A kormányfő a felszólalókhoz hasonlóan szintén fontosnak tartja, hogy sikerült megvetni a biztos alkotmányos alapjait egy polgári, nemzeti és keresztény szemléletű Magyarországnak.
Az alaptörvény kapcsán leszögezte, a magyar nemzet fennállása óta ez az első írott demokratikus alkotmány. Elmondta, az alkotmány egyik fejezete a Szabadság és felelősség címet viseli.
Orbán Viktor szerint ha eloldjuk a szabadságot a felelősség világától, akkor abból sokasodó magány lesz, abból pedig sok boldogtalan ember. A boldogtalanságból frusztráció lesz, abból pedig politikai feszültség, gyúanyag, mely végül szétveti a társadalmat és az együttélés kívánatos kereteit – fejtette ki.
A miniszterelnök beszédében kitért a migrációs válságra is. Orbán Viktor szerint nem egyszerűen ügyetlenségről, a helyzet téves felméréséről van szó, amikor azt látjuk, hogy minden nyilatkozat, tanácskozás ellenére is naponta több ezer embert szállítanak Európába. Ez nem lehet véletlen – szögezte le. A kormányfő nehezen tudja elképzelni, hogy európai nagyhatalmak - melyeknek titkosszolgálatok, szürkeállomány, adatgyűjtési képességek is rendelkezésükre állnak – ilyen felkészületlenül szaladnak bele egy ilyen helyzetbe.
"KI BÍZTA MEG AZ EURÓPAI VEZETŐKET AZZAL ÉS MILYEN FELHATALMAZÁS ALAPJÁN TÖRTÉNIK, HOGY NEM BEENGEDIK, HANEM BESZÁLLÍTJÁK SZÁZEZERSZÁM AZ EURÓPAI KULTÚRÁTÓL KÜLÖNBÖZŐ CSOPORTOKAT A KONTINENSRE."
Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy egy tudatos, baloldalinak mondható szellemi konstrukció megvalósításának a kapujában állunk, ami a nemzetállamokat Európában zárójelbe akarja tenni.
Európát elárulták, és ha nem állunk ki érte, akkor ezt az Európát el fogják tőlünk venni, és ez a kontinens többé nem az itt élő polgároké lesz, hanem néhány jól szervezett, nagy pénzt mozgató, a nemzetállamok keretein túl gondolkodó, aktivista, senki által meg nem választott vezető hagymázas álmát teljesíti majd be a következő néhány évben – fogalmazott. Megjegyezte, ha most a Soros Alapítványra gondolnak, az nem indokolatlan.
A miniszterelnök aláhúzta, fel kell tenni a kérdést, a demokrácia első számú kérdését: ki bízta meg az európai vezetőket azzal és milyen felhatalmazás alapján történik, hogy nem beengedik, hanem beszállítják százezerszám az európai kultúrától különböző csoportokat a kontinensre, úgy hogy lassan megkérdőjeleződik az európai kulturális identitás.
Ezzel az összeesküvéssel, ezzel az árulással szemben nekünk a demokráciához kell fordulnunk, a néphez kell fordulnunk – tette hozzá.
Aláhúzta el kell érnünk, hogy az európai embereket valamilyen módon szóhoz jutassuk. Joguk van ahhoz, hogy demokratikus módon igent vagy nemet mondjanak mindarra, ami most történik – jegyezte meg. A kormányfő szerint előbb utóbb európai vitát kell indítani ebben az ügyben. Ennek a vitának az kell, hogy legyen a célja, hogy egy erős és keresztény Európa kerekedjen ki – fogalmazott.
Orbán Viktor hangsúlyozta, a baj nagy, és azt javasolta, hogy a vitairatot bővítsék ki egy Európa jövőjére, identitására vonatkozó fejezettel is.
(fidesz.hu)

2015. október 9., péntek

ANYAGI GONDOK Negyven ingatlant elad az MSZP



A Magyar Szocialista Párt Székháza, Budapesten a Jókai utcában. Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet
Többtucatnyi pártirodáját és egyéb ingatlanját adja el az MSZP – tudta meg a Magyar Nemzet. Az értékesítés oka a szocialista párt anyagi helyzete. A most született döntés azért is érdekes, mert néhány hete Katona Tamás pártigazgató még azt mondta, csak a Jókai utcai székháztól válnak meg.
Harmincnyolc ingatlanját adja el országszerte az MSZP a Jókai utcai országos székház mellett – a Magyar Nemzet információi szerint erről döntött szerdán délután a párt országos párttanácsa. A megyei elnököket, választmányi vezetőket és a frakció irányítóit tömörítő testületben mindössze néhány megye – információink szerint Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom vagy éppen Pest – tartózkodott a voksoláson (ezt óvatos nem szavazatnak is szokták nevezni), mindenki más hozzájárult az értékesítéshez.

Forrásaink szerint már évekkel ezelőtt tervbe volt véve néhány használaton kívüli iroda eladása, ám akkor az ingatlanárak annyira mélyen voltak, hogy inkább letettek róla. Azóta viszont – már Tóbiás József elnöksége alatt – bővült az értékesítendő vagyon mennyisége, ráadásul többségében jelenleg is használt pártirodákkal.

A mostani döntés azért is érdekes, mert a szocialisták pártigazgatója nemrég a Népszavának még tagadta, hogy a budapesti székház mellett más irodáktól is megválnak. Katona Tamás akkor úgy nyilatkozott, további ingatlanokat nem akarnak eladni, csupán az fordulhat elő, hogy az adott településen másikra cserélik azokat a helyiségeket, amelyek nem szolgálják megfelelően a politikai munkát.

Az értékesítésre az MSZP súlyos anyagi gondjai miatt van szükség. Lapunk is beszámolt már arról, hogy a párt több mint kétmilliárd forint adósságot kénytelen törleszteni, a hiteleket főként Gyurcsány Ferenc pártelnöksége idején, még 2010-ben vették fel.


Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben is megjelent. A megjelenés időpontja: 2015. 10. 09.

JOBBIK, LMP, EGYÜTT Vona, Schiffer, Szigetvári: Orbán leváltható



Török Gábor politológus, Vona Gábor, a Jobbik elnöke, Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke és Schiffer András, a Lehet Más a Politika társelnöke a Van-e alternatíva? című kerekasztal-beszélgetésen a XXX. vezérigazgató-találkozón Sárváron 2015. október 7-én Fotó: Varga György / MTI
Demokratikus úton leváltható Orbán Viktor kormánya és politikai rendszere – egyedül ebben értett teljesen egyet a Jobbik, az LMP és az Együtt pártelnöke szerda este Sárváron, ahol a jubileumi XXX. Vezérigazgató Találkozón folytattak egymással kerekasztal-beszélgetést.
Vona Gábor (Jobbik), Schiffer András (LMP) és Szigetvári Viktor (Együtt) viszont eltérően ítélték egymás pártjainak kormányra kerülési esélyeit, kormányzóképességét, a migrációs kérdés kezelését, valamint a nyugdíjrendszer alakítását, illetve másként vélekedtek az Európai Unióról, annak jövőjéről is.

Szigetvári Viktor a józan, mérsékelt politizálásban, közös miniszterelnök-jelöltben és egy választási pártban, Vona Gábor az erő felmutatásában és a hitelességben, Schiffer András pedig egy megújuló Magyarország képének megrajzolásában látta a követendő választási stratégiát.

Vona Gábor szerint 2010-ben nem ért véget a rendszerváltás, hanem Orbán Viktor folytatta, sőt „megkoronázta” az előző évtizedek elhibázott politikáját, ami pedig szerinte jelenleg folyik, az egy elrontott rendszerváltás „eltorzult végjátéka”.

Megrekedtünk a polgárosodásban

Szigetvári Viktor szerint azok vannak többségben Magyarországon akik le akarják váltani Orbán Viktort és kormányát, a jelenlegi rendszer szavai szerint „autonómia hiányos”, az ország pedig „megrekedt a polgárosodásban”.

Schiffer András szerint Orbán Viktor a „nemzeti cinizmus” rendszerét építette fel, amivel szemben 2018-ban olyan párt kínálhat alternatívát, amelynek világos politikai elvei vannak, és azok mellett következetesen kitart. Szavai szerint a politikában és a parlamentben is generációváltás zajlik, az új nemzedékhez tartozók pedig már érdemi vitákat is képesek egymással folytatni.

Nem tudnának kormányozni

A kormányzási esélyekről folytatott vitában Vona Gábor és Szigetvári Viktor kölcsönösen bírálták egymást, Szigetvári szerint ugyanis a Jobbiknak nincs kormányzóképes programja, Vona pedig az Együtt támogatóinak hiányára utalva megjegyezte: „Nektek viszont más hiányzik”.

Szigetvári Viktor a Jobbik nyugdíjrendszer elképzeléseit vitatta, megvalósíthatatlannak és felelőtlennek nevezte a „Férfiak 40” kezdeményezést, mondván erre nincs elegendő fedezet.

Szigetvári Merkelt védte

Az Európai Unióról és a migrációról szólva Vona Gábor úgy vélekedett, ha a kormány nem ezt a migrációs politikát folytatná, amit jelenleg, ma a Jobbik lenne Magyarországon a legnépszerűbb párt, az Európai Unió jövőjével kapcsolatban pedig a szétesés lehetőségét is felvetette. Szerinte inkább a közép-kelet-európai, volt KGST tagállamok együttműködését lenne érdemes erősíteni.

Schiffer Andás arra hívta fel a figyelmet, miközben Orbán Viktor harcosan fellép a migrációval szemben, amikor a szabadkereskedelmi egyezmény miatt az Egyesült Államokkal szemben kellene fellépni, „csatlósként viselkedik”.

Szigetvári Viktor védelmébe vette a német kancellár, Angela Merkel által képviselt migrációs politikát. Szerinte a népesedési problémákkal küzdő Magyarországnak szüksége volna néhány tízezer migránsra, akik egy uniós kék kártya birtokában dolgozni jönnének ide.

Elhunyt Nemeskürty István



Életének 91. évében meghalt Nemeskürty István Széchenyi-díjas és Kossuth-nagydíjas író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár – tudatta a család. Nemeskürty Istvánt csütörtök este érte a halál.
Nemeskürty István 1925. május 14-én született Budapesten, édesapja hivatásos katonatiszt volt. Ő is apja nyomdokaiba akart lépni: tízévesen lett a pécsi kadétiskola növendéke, majd 1943-ban és 1944-ben a Ludovika Akadémia hallgatója volt. 1945-ben beiratkozott a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem magyar-olasz-művészettörténet szakára, első írásai 1947-től a Vigilia című katolikus folyóiratban jelentek meg.

Pilinszkyvel tanított

Diplomájának megszerzése után, 1950-től Budapesten tanított (egy ideig Pilinszky Jánossal együtt), 1956-tól a Magvető Könyvkiadónál volt szerkesztő. A film világa iránt érdeklődő Nemeskürty Istvánt 1959-ben a Híradó és Dokumentumfilmgyár dramaturgiai vezetőjévé nevezték ki, 1961-től filmtörténetet oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1963-tól a Magyar Filmgyártó Vállalat (Mafilm) stúdióvezetője, 1972-től a Budapest Filmstúdió, 1984-től a Magyar Filmintézet igazgatója volt 1987-es nyugdíjba vonulásáig. Majdnem három évtizeden át foglalkozott filmgyártással, irányítása alatt csaknem 160 magyar nagyjátékfilm készült el, több mint 30 elsőfilmes alkotó indulhatott útjára.

A rendszerváltozás időszakában, 1990 januárja és áprilisa között a Magyar Televízió elnöki tisztét töltötte be, emellett különféle társadalmi szervezetekben viselt magas tisztségeket. A 90-es években elnöke volt többek között az egyetemi és főiskolai oktatók kamarájának, a Magyar Ösztöndíj Bizottságnak, a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Alapítvány és a Magyar Könyv Alapítvány kuratóriumának. 1993–1995 között a Magyar Írókamara elnökeként is dolgozott. 1994 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 2011 óta tiszteletbeli tagja, 1996 óta a Magyar Újságírók Közösségének (MÚK) tiszteletbeli elnöke volt.

50 kötet

1998 és 2001 között kormánybiztosként a millenniumi ünnepségek szervezését irányította, munkáját a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével ismerték el. 2001-ben vehette át az újjáalapított Corvin-láncot, 2001–2002-ben, majd 2011-től a kitüntetés elbírálásáért felelős testület elnökeként tevékenykedett. 1957-ben lett az irodalomtudomány kandidátusa, 1966-ban doktora, 1979-ben nevezték ki egyetemi tanárrá. Munkássága elsősorban a 16. és 17. századi magyar irodalomtörténetre, valamint a 20. századi magyar filmtörténetre terjedt ki. Termékeny író volt, több mint 50 kötet fűződik a nevéhez.

Ismertségét igazán a hazaszeretet, a nemzeti lelkiismeret és felelősség kérdését boncolgató történelmi, kultúrtörténeti könyveinek köszönhette, ezek közül nem egy kiváltotta a szakmai körök felháborodását. 1966-ban óriási feltűnést keltett és nagy vitákat kavart Ez történt Mohács után című munkája, amely az 1526-os mohácsi csata és Buda 1541-es török kézre kerülése közti időszakot vizsgálta. 1972-ben jelent meg tabutörő, Requiem egy hadseregért című könyve, amely a második világháborúban a Don-kanyarnál vereséget szenvedett 2. magyar hadsereg sorsát dolgozta fel. A sok kiadást megért, hatalmas példányszámban elkelt művében írottakat, például hogy a katonákat „halálba szánták rossz fegyverzettel és felszereléssel”, a hadtörténészek vitatták, ő azonban kitartott nézetei mellett. 2011-ben így nyilatkozott: „1943 márciusában a Ludovikán a nagyobb közönségnél jobban és részletesebben értesültünk az eseményekről…, elhatároztam, hogy ezt… én egyszer megírom, úgy, ahogy volt”.

Búcsúpillantás, Fellini

A hetvenes években kötete jelent meg Dózsa Györgyről, a magyar történelem legjelentősebb parasztháborújának vezéréről, az 1848–1849-es magyar polgári forradalom és szabadságharc hőseiről, kor- és életrajzot adott közre első európai rangú, magyar nyelven verselő költőnkről, Balassi Bálintról, 1988-ban publikálta Erdély 1916–1967 közti időszakáról szóló művét Erdélyi krónika címmel. 1989-ben jelent meg Mi magyarok című ismeretterjesztő munkája, 1990-ben magyar Biblia-fordításokból készített válogatást. 1995-ben adták ki a nemcsak Horthy Miklósról, hanem a Horthy-korszakról is szóló, a magyar társadalom felelősségét feszegető Búcsúpillantás című kötetét.

Filmesztétikai tanulmányainak sorából kiemelkedik Federico Felliniről írott könyve (1974). A magyar kultúra évszázadait Kis magyar művelődéstörténet című kötetében foglalta össze (1992), 1993-ban jelent meg A magyar irodalom története című munkája. Filmforgatókönyveket (Egri csillagok, Mint oldott kéve, Mindszenty József – Devictus Vincit, Sacra Corona) és színműveket (A hollószárnyú enyészet, Magyar Dekameron, Szép ének a gyulai vitézekről, A betűk csendjében, Hantjával ez takar) is jegyzett. 2005-ben jelent meg Mi végre vagyok a világon címmel életinterjúja, amelyben beszélgetőtársa Koltay Gábor filmrendező. 2011-ben jelent meg Vallani és vállalni – A hatalomváltás labirintusában című munkája.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1971-ben Balázs Béla-díjjal, 1979-ben József Attila-díjjal, 1992-ben Széchenyi-díjjal tüntették ki, 1996-ban megkapta a magyar filmszemle életműdíját. 2002-ben II. János Pál pápától a Nagy Szent Gergely Lovagrend nagy tisztikeresztje a csillaggal kitüntetést vehette át. 2003-ban Prima Primissima díjat, 2004-ben Szent István-díjat, valamint Teleki Pál-emlékérmet kapott. 2011-ben – az alapítása óta csupán néhány alkalommal átadott – Kossuth-nagydíjjal tüntették ki kulturális és művészeti életünk jelentős spektrumát átölelő sokoldalú munkássága, a magyar játékfilmkészítés több mint negyedszázados irányítása, irodalom-, művelődés- és bibliatörténeti művei, forgatókönyvei, gazdag publikációs tevékenysége, példaértékű életpályája elismeréseként. 2014-ben a Magyar Művészeti Akadémia Életműdíjában részesült.

2015. október 8., csütörtök

Rétvári: Ütemezetten halad a mentőállomások építése


Ütemezetten halad a mentőállomások építése, az Országos Mentőszolgálat kiemelt európai uniós projektjének 10,94 milliárd forintos keretösszegéből szeptember 28-áig összesen több mint 8,2 milliárd forintot hívtak le - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára egy írásbeli kérdésre válaszul.

Az Országgyűlés honlapján közzétett, Lukács László György jobbikos képviselőnek adott válaszában az Emmi parlamenti államtitkára kiemelte: az Országos Mentőszolgálat TIOP programja Sürgősségi ellátás fejlesztése, mentés című kiemelt európai uniós projektje keretében épülő 22 új mentőállomás közül hat állomás - Bátaszék, Aba, Böhönye, Pécsvárad, Aggtelek és Krasznokvajda - átadása megvalósult.

További hét állomás építészeti kivitelezése befejeződött, átadásuk valamennyi hatósági engedély megszerzését követően esedékes. Néhány állomás esetében a munkálatok októberben fejeződnek be - jelezte.

EU- és NATO-tagállamok katonái is segíthetik a magyar határok védelmét


Megjelent a Magyar Közlöny legfrissebb számában az a kormányhatározat, amely lehetővé teszi a részvételt a szövetséges államok fegyveres alakulatainak a déli határ védelmében.

A határozat értelmében a kormány engedélyezi szövetséges külföldi erők magyarországi szerepvállalását - közös gyakorlatozás, támogató tevékenység - a tömeges bevándorlás miatt kialakult helyzet megoldásában.

A Magyar Honvédség Közös Akarat elnevezésű határrendészeti feladatának támogatásában - ide nem értve a határrendészeti tevékenységet - egyidejűleg legfeljebb ezer katona vehet részt.

A határozat szerint az Európai Unió tagállama vagy az Észak-atlanti Szerződés tagállamainak fegyveres erői a Közös Akarat befejeződéséig, legfeljebb március 15-éig tevékenykedhetnek Magyarországon.

Elítélték a rendőrt megrúgó menekültet

Jogerősen másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte és két évre kiutasította Magyarország területéről a bíróság azt a szír állampolgárságú férfit, aki mellkason rúgott egy intézkedő rendőrt Szombathelyen - közölte a Vas Megyei Főügyészség.


Simon József megyei főügyész tájékoztatása szerint a férfit hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt állította gyorsított eljárással a bíróság elé a Szombathelyi Nyomozó Ügyészség, az illetékes járásbíróság pedig a váddal egyezően ítélte meg tényeket.
A vád szerint a férfi 2015. október 6-án érkezett Szombathelyre a migránsokat szállító vonattal, amelyről több társával együtt leszállt, és futni kezdett. A rendőrök szolgálati gépkocsijukkal utolérték, visszavitték a rendező-pályaudvarra, ahol a várakozó vonatszerelvényhez kísérték.
A vádlott fellépett a vonat lépcsőjére, hirtelen megfordult és mellkason rúgta a vele szemben álló rendőrt. A Szombathelyi Nyomozó Ügyészség őrizetbe vette, és másnap már bíróság elé is állította a férfit - ismertette a megyei főügyész.