Gulyás Gergely nem messze attól a helytől tartotta a sajtótájékoztatót, ahol 2006. október 23-án a Fidesz nagygyűlése volt, és ahol a rendezvény végével egyidejűleg megkezdődött a rendőrségi tömegoszlatás. És az a brutális intézkedéssorozat is, amely a mai napig okot ad arra, hogy politikai, illetve jogi felelősöket keressenek az arra illetékesek – fűzte hozzá a fideszes képviselő.
|
A Balsai-jelentés nagyon pontosan, és minden korábbinál részletesebben tárja fel az eseményeket, minősítés nélkül. A jelentés pontosan ábrázolja, hogy 2006. október 23-án, illetve a TV-székháznál történteket követő két napban mi történt Budapest utcáin, milyen rendőri erő, illetve eszközök alkalmazásával került sor tömegoszlatásra – fogalmazott Gulyás Gergely. A miniszterelnöki megbízott jelentése megállapítja – amit már ügyészségi határozatok is megállapítottak: a tömegoszlatás során olyan eszközöket vetett be a rendőrség, melyekre jogszerűen nem lett volna lehetősége. Ezek önmagukban is bűncselekmény alapos gyanúját vetik fel – fűzte hozzá. A politikus szerint a jelentés egyértelművé teszi, hogy az Alkotmány utcai erőszakos tüntetőket a rendőrség szándékosan - az ott lévő rendőrparancsnok kérése ellenére - a Deák tér irányába, az Astoria felé szorította, rányomva őket a Fidesz-nagygyűlés békés, alkotmányos alapjogukat gyakorló tüntetőire. A jelentés világosan leírja, hogy rögtön, amikor a Fidesz-rendezvény véget ért, gyakorlatilag 50 másodperc után megindult a tömegoszlatás, így nem volt lehetőség arra, hogy azok a tízezrek, akik az Astoriánál ünnepeltek, illetve tiltakoztak, békésen elvonuljanak.
|
A Balsai-jelentés 15 büntető tényállást sorol fel. A miniszterelnöki megbízott jelentése nem vádirat és nem ítélet. A vádemelés illetve az ítélet az ügyészség, és a bíróság feladata – szögezte le Gulyás Gergely. A fideszes politikus bejelentette, a jelentéssel foglalkozni fog az Országgyűlés alkotmányügyi, emberi jogi, illetve rendészeti bizottsága is. Várhatóan a jövő héten mindhárom bizottság megtárgyalja a jelentést. A bizottságok eldöntik, tesznek-e feljelentést, és ha szükségesnek látják, törvénymódosítási javaslattal élnek majd annak érdekében, hogy a jövőben ne ismétlődhessenek meg a 2006 őszén történtek – tette hozzá. A Fidesz arra fog javaslatot tenni, hogy az ügyészséget a bizottságok keressék meg, és valamennyi, a miniszterelnöki megbízott rendelkezésére álló információt és bizonyítékot bocsássanak a rendelkezésére – fogalmazott a képviselő. „A bizottságok pontosan eldöntik, hogy tesznek-e feljelentést. Az én javaslatom az, hogy az egész jelentést, és annak büntetőjogi értékelését az ügyészség részére meg kell küldeni. Ezt az értékelést utána az ügyészségnek kell büntetőjogi szempontból minősíteni” – fejtette ki a fideszes képviselő.
|
Arra az újságírói kérdésre, hogy az ügyészség értékelheti-e feljelentésként a dokumentumban foglaltakat, Gulyás Gergely igennel válaszolt. „A jelentés egyértelművé teszi, hogy 15 féle bűncselekmény merül föl. Ezek közül az, hogy pontosan mi, mikor, milyen formában történt meg, és ki követte el, azt nyomozásnak kell kiderítenie. A miniszterelnöki megbízottnak nyomozati eszközök nem állnak rendelkezésére. Az események feltárása megtörtént, ennek a büntetőjogi minősítése az ügyészség feladata” – fűzte hozzá.
Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elmondta, hogy a 2006. őszi események ügyében tavaly tett feljelentésével kapcsolatos nyomozás a Debreceni Katonai Ügyészségen folyik, és három rendőri vezetőt - köztük a volt budapesti rendőrfőkapitányt – már meg is gyanúsítottak. Közölte, hogy ezzel a folyamatban levő eljárással egyesíthető a Balsai-jelentésből fakadó esetleges feljelentés is.
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a kárpótlások ügyében a kormány megtett minden tőle telhetőt. Több mint 150 károsulttal a Belügyminisztérium peren kívüli megállapodást kötött, több mint 250 millió forintot kifizetve – fűzte hozzá.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése